Naga MarketsKurs dolara AUD najsilniejszy we wtorek. Pomaga droga ropa naftowa i gazDolar australijski zyskuje na wartości we wtorek i jest wspierany przez wysokie ceny surowców i gwałtowne tempo szczepień w kraju. AUD/USD jest o poranku najlepiej radzącą sobie parą walutową w gronie G8 rosnąc o 0,35%. Kurs dolara (indeks DXY) cały czas testuje natomiast lokalne szczyty (okolice 93,5 pkt.).

  • Rynek w nocy poznał dane o sprzedaży detalicznej w Australii, które okazały się mniej negatywne niż zakładano
  • We wtorek rynek czeka jeszcze na popołudniową publikację wskaźnika zaufania konsumentów w USA oraz wystąpienie Jerome Powella o godzinie 16:00
  • Wtorkowy poranek przynosi relatywną słabość dolara na rynkach finansowych, zauważają analitycy
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara australijskiego najsilniejszą walutą wtorkowego poranka

Aussie umocnił się o 0,35% do 0,7307 dol., po odreagowaniu po spadku do 0,7266 dol., ale pozostaje w tyle za oporem na poziomie 0,7316 dol. Kurs wzrósł po tym, jak odporność na wsparcie na poziomie 0,7220 dol. zmusiła spekulantów do ograniczenia nadmiernych krótkich pozycji.Kiwi w tym samym czasie osiągnął poziom 0,7025 dol., napotkawszy w nocy opór w okolicach 0,7030, choć wsparcie na poziomie 0,6982 okazało się jak dotąd solidne. NZD/USD rośnie w tym momencie o 0,19% i po CAD jest trzecią najsilniejszą walutą wtorkowego poranka

AUD/USD i NZD/USD na wykresie dziennym.
AUD/USD i NZD/USD na wykresie dziennym.

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w sierpniu spadły o 1,7%, podczas gdy analitycy spodziewali się spadku o 2,5%, spowodowanego przez koronawirus. Szybkie i trwałe przyspieszenie szczepień oznacza, że sprzedaż detaliczna zacznie się ponownie odbudowywać od przyszłego miesiąca.

– Przypisalibyśmy lepsze wyniki AUD odrodzeniu zainteresowania handlem reflacyjnym i ponownym otwarciem gospodarki. AUD był ulubionym chłopcem do bicia za każdym razem, gdy w ostatnich miesiącach na powierzchnię wypływały wątpliwości co do szybkości ponownego otwarcia globalnej gospodarki – powiedział Ray Attrill, szef strategii FX w NAB.

Droższa energia = wyższa inflacja. Równanie oznacza szybszą normalizację polityki?

Zakłady na reflację pchnęły ceny energii w górę, szczególnie ropy i gazu, i gwałtownie podniosły rentowność obligacji. Attrill zauważył, że wzrosty cen gazu i węgla utrzymują australijskie warunki handlowe w pobliżu rekordowo wysokich poziomów, pomimo gwałtownego spadku cen rudy żelaza w ostatnich miesiącach. Australia jest głównym eksporterem wszystkich trzech surowców.

Wzrost kosztów energii przyczynił się do wzrostu spekulacji, że inflacja na świecie będzie utrzymywać się na wyższym poziomie przez dłuższy czas i skłoni niektóre główne banki centralne do szybkiego rozpoczęcia normalizacji polityki.

– Cena ropy Brent jest najwyższa od 2018 roku, co jest pokłosiem rosnących cen energii na rynkach światowych. Baryłka surowca wyceniana jest na niemal 80 USD. W tym samym czasie wartość benchmarku WTI oscyluje wokół 76 USD za baryłkę – komentuje we wtorkowy poranek Maciej Madej z TMS Brokers.

invest
Notowania ropy brent, wykres tygodniowy
Notowania ropy brent, wykres tygodniowy

Rynki przesunęły w czasie prawdopodobny termin pierwszej podwyżki stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną, co spowodowało, że dwuletnie stopy zwrotu z obligacji skarbowych osiągnęły 18-miesięczne maksima na poziomie 0,31%.

Reserve Bank of Australia (RBA) nadal upiera się, że utrzyma stopy na poziomie 0,1% do 2024 r., dzięki czemu lokalne dwuletnie rentowności spadły do zaledwie 0,027%.

W rezultacie, spread pomiędzy rentownością australijskich i amerykańskich obligacji wzrósł do -28 punktów bazowych z -20 punktów bazowych tydzień temu. Obligacje 10-letnie mają tendencję do podążania bliżej Treasuries, utrzymując spread rentowności w okolicach -4 punktów bazowych.

Nowa Zelandia znajduje się w innej lidzie, gdyż powszechnie oczekuje się, że jej bank centralny rozpocznie w przyszłym tygodniu serię podwyżek stóp procentowych, a rentowność obligacji dwuletnich wzrosła już do 1,04%.

Rentowność obligacji dziesięcioletnich wynosi 1,98% i jest najwyższa od czasu krótkiego skoku w marcu ubiegłego roku.

Kurs jena i franka w dół. Bezpieczne przystanie tracą we wtorek

Jen spadł do prawie trzymiesięcznego minimum w stosunku do dolara i dwutygodniowego minimum w stosunku do euro we wtorek, jako że rosnące rentowności obligacji w USA i Europie zwabiły japońskich inwestorów.

Jen stracił około 0,2% spadając do 111,21 za dolara, poziomu nie widzianego od 2 lipca. Osłabił się mniej więcej o tyle samo do wspólnej waluty, po tym jak wcześniej dotknął 130,115 po raz pierwszy od 14 września.

kurs dolara do jena USDJPY 28.09
Kurs dolara do jena. Notowania USD/JPY

Jen osłabił się również przed wyborami do partii rządzącej w środę, które zadecydują o wyborze nowego premiera Japonii, przy czym Taro Kono i Fumio Kishida opowiadają się za zwiększeniem stymulacji, aby wesprzeć ożywienie gospodarcze po pandemii.

Obok jena mocniej traci też druga z bezpiecznych walut, a mianowicie krus franka szwajcarskiego, który oddaje do dolara 0,15%. W efekcie notowania USD/CHF testują poziom 0,9270.

Podczas gdy benchmarkowe rentowności 10-letnich japońskich obligacji rządowych pozostają w pobliżu zera dzięki polityce kontroli krzywej dochodowości prowadzonej przez Bank Japonii, analogiczne rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły do trzymiesięcznego maksimum, osiągając w nocy poziom 1,516%.

– Głównym skutkiem wzrostu rentowności obligacji skarbowych dla walut jest dalszy wzrost USD/JPY. 111 będzie trudnym (orzechem) do zgryzienia, biorąc pod uwagę, że para spędziła tylko dwa dni powyżej tego poziomu jak dotąd w tym roku – i z 10-letnią rentownością obligacji wynoszącą aż 1,77%. – dodał Atrill.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw pge | kurs akcji wirtualna polska | kurs ropa | wirtualna polska akcje kupno | alior akcje kupno | lpp giełda | kernel giełda |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here