Naga MarketsMark Carney
Mark Carney, prezes Banku Anglii

Kurs dolara amerykańskiego traci drugą sesję z rzędu po środowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, która zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmiennych poziomach. W czwartek podobną decyzję podjął Bank Japonii, a rynki nadal czekają na posiedzenie Banku Anglii, który najprawdopodobniej również nie zmieni swojej polityki w zakresie stóp procentowych.


Bank of Japan pozostawia stopy bez zmian, jen najsilniejszy od miesięcy

W trakcie czwartkowego posiedzenia polityki pieniężnej, Bank Japonii (BoJ) zdecydwaoł się utrzymać krótkoterminową stopę procentową na poziomie 0,1% i zwracał uwagę na spadkowe ryzyka gospodarki światowej, które mogą negatywnie odbić się na działaniach korporacji w Kraju Kwitnącej Wiśni oraz na inwestycjach gospodarstw domowych.

Chociaż BoJ nie zdradził w oświadczeniu polityki pieniężnej nic czego rynki nie usłyszałyby wcześniej, to japoński jen umacnia się o 0,4% i testuje najwyższe poziomy od początku stycznia. Powodem jest jednak głównie osłabienie dolara amerykańskiego, który traci po gołębiej zmianie nastawienia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC). W efekcie USD/JPY wybija lokalne wsparcie na wysokości 108,00 i schodzi do poziomów, nad którymi zamykał się noworoczny flash crash:

kurs dolara do jena
Kurs jena do dolara amerykańskiego silnie zyskuje drugą sesję z rzędu

Bank of England pójdzie w ślady Japonii i USA?

W czwartek rynek czeka na decyzję jeszcze jednego banku centralnego, a mianowicie Banku Anglii (BoE), który zdaniem analityków utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,75% i zmierzy się ze sceptycyzmem rynkowym w stosunku co do potencjalnych podwyżek w najbliższej przyszłości.

Gubernator Mark Carney i członkowie MPC wielokrotnie powtarzali, że chcą stopniowo zwiększać stopę główną, która pomimo dwóch podwyżek o 25 p.b. w ciągu ostatnich dwóch lat pozostaje na najniższym poziomie w historii. Brexit i hamująca ekspansja gospodarcza utrudniły bankowi przekonanie rynku, że poważnie podchodzi do chęci wprowadzenia stóp procentowych na wyższe poziomy.

“Coraz bardziej jastrzębiste komentarze na tle bardziej niepokojącego kontekstu globalnego stworzyły scenę dla niespodzianki w tym tygodniu. Nasz podstawowy scenariusz sugeruje wyciszoną reakcję funta szterlinga na posiedzenie” – komentują analitycy TD Securities.

Jak na razie kurs funta również korzysta z osłabienia dolara amerykańskiego i odbija drugą sesję z rzędu od styczniowych minimów, powracając również nad istotną linię trendu. Notowania są obecnie blokowane przez minima z września 2018 roku:

kurs funta do dolara
Kurs funta do dolara amerykańskiego na wykresie dziennym

W czwartkowym kalendarzu makroekonomicznym posiedzenie Banku Anglii tak naprawdę kończy serię istotnych wydarzeń. Warto przypomnieć, że w związku z obchodami Bożego Ciała polska giełda nie prowadzi sesji handlowej 20 czerwca 2019 roku:

kalendarz makro 20 czerwca 2019
Kalendarz makroekonomiczny. Investing.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here