Naga Markets
Kolejna doba przyniesie ze sobą decyzje w sprawie stóp procentowych aż czterech banków centralnych. W kolejności są to Indyjski Bank Narodowy (INR), Narodowy Bank Polski (NBP), Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ), oraz Bank Anglii (BoE). O ile pierwsza pozycję z listy można skreślić niemal od razu, to każda z następnych charakteryzuje się rosnącym znaczeniem dla rynku.


RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian?

Zdaniem analityków TMS Brokers, podczas podsumowania środowego posiedzenia, Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe bez zmian, jednak interesująco przebiegać może konferencja prasowa, szczególnie w obliczu pytań o przyszłą wycenę złotego.

Dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej kończy się w środę 7 lutego. NBP informuje o godzinie publikacji decyzji z wyprzedzeniem 10 minut (w ostatnim czasie jest to zwykle gdzieś między 12:00 a 13:00). Oczekujemy utrzymania stopy referencyjnej na 1,50 proc. Na 16:00 zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa NBP” – komentuje Konrad Białas z TMS.

Informacje gospodarcze od zeszłego miesiąca nie uległy większej zmianie. W efekcie RPP najprawdopodobniej utrzyma dotychczasową wymowę komunikatu: „w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną”.

EUR/PLN D1

„Wysokie są szanse, że złoty kolejny raz pozostanie niewrażliwy na gołębią postawę banku centralnego. Jedyną różnicą w tym miesiącu jest pogorszenie sentymentu rynkowego. Złoty zwykł tracić na wartości w okresach wzrostu awersji do ryzyka na rynkach. Na razie EUR/PLN zdołał utrzymać wąskie pasmo wahań, ale gołębiość RPP może kamyczkiem, który uruchomi lawinę i wyprzedaż złotego” – podsumowuje TMS.

RBNZ również nie zmieni stóp – OCR na 1,75%

Kolejna decyzja w sprawie stóp procentowych będzie miała miejsce o godzinie 21:00. Zgodnie z konsensusem analitycznym RBNZ zdecyduje się utrzymać oficjalną stopę kasową (OCR) na niezmienionym poziomie 1,75%. Szczegóły decyzji oraz aktualne spojrzenie na gospodarkę godzinę później zaprezentuje prezes banku centralnego, Spencer.

Jest to pierwsze posiedzenie RBNZ od listopada, jednak zdaniem analityków banku ANZ od tego czasu nie zmieniło się zbyt wiele, aby bank musiał dostosowywać swoją retorykę PolMon. W efekcie wyceniane jest zachowanie stonowanego komentarza – instytucja i tak nie ma zamiaru podwyższać stóp procentowych przed nadejściem drugiej połowy 2019.

Dolar nowozelandzki będzie reagował na jakiekolwiek komentarze dotyczące zbyt wysokiej wyceny lokalnego rynku walutowego. Od strony technicznej notowania NZD/USD walczą z szeroką strefą oporu wyznaczaną przez maksima z września 2017 oraz stycznia 2018.

NZD/USD D1

Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Super Czwartku w wykonaniu Banku Anglii – czy jednak na pewno?

Podsumowaniem 24 godzin z bankowością centralną będzie Super Czwartek w wykonaniu Banku Anglii. O godzinie 13:00 instytucja opublikuje decyzję w sprawie stóp procentowych wraz z oświadczeniem, zaktualizowane prognozy gospodarcze, protokoły z posiedzenia i list podpisany przez samego gubernatora BoE.

Balonik napompowany jak to zazwyczaj bywa wokół Super Thursday może jednak szybko stracić powietrze. Zdaniem analityków Barclays, instytucja pozostanie w trybie „pożyjemy, zobaczymy” chcąc ocenić wpływ listopadowej podwyżki na realny rynek. Kolejna podwyżka już w maju nie jest wykluczona (50% szans), jednak jak na razie jest na nią za wcześnie.

Inwestorzy powinni skupić się więc na treści zaktualizowanych prognoz gospodarczych (raportu inflacyjnego) – jako pozytywny impuls dla GBP traktowana powinna być wzmianka o chęci trzech podwyżek w przeciągu następnych trzech lat (do tej pory BoE sygnalizował dwie podwyżki w tym okresie).

Notowania GBP/USD po styczniowej szarży i rozrysowaniu podwójnego szczytu w okolicach 1,4258, dynamicznie korygują korzystając z umocnienia dolara. Wtorek rozrysował jednak popytowy pin bar na wysokości 1,3824 (minima z lutego 2016) oraz 61,8% Fibo (mierzenie od głosowania referendalnego w sprawie Brexitu do zeszłorocznych dołków). Strefa będzie zapewniała jak na razie wystarczające wsparcie, a jej przebicie otwiera potencjalną drogę do 1,3657 (szczyty wrześniowe).

GBP/USD D1

Co jeszcze w kalendarzu makroekonomicznym?

Najbliższa doba niewątpliwie przyniesie sporo emocji związanych z polityką pieniężną. Warto jednak sprawdzić, co jeszcze kryje się w środowym kalendarzu makro:

Posegregowane według swojej istotności odczyty sugerują, że inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na zmianę zapasów amerykańskiej ropy (16:30) oraz na dane kanadyjskie dotyczące pozwoleń na budowę domów (14:30). W międzyczasie wystąpienia oficjeli i polityków po dwóch stronach oceanu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here