Naga MarketsPoranny komentarz makroNadchodzące dni upłyną raczej spokojnie – wszystko z powodu nieobecności jednego z większych graczy (lub inaczej – czynnika ryzyka) w postaci Chin, które w tym momencie świętują nadejście Nowego Roku księżycowego. Wciąż na rynku wspominane są ostatnie – piątkowe (5 lutego) payrollsy. Reakcja USD na niższe niż zakładały to prognozy wyniki raportu zaskoczyła inwestorów – wszystko prawdopodobnie przez znacznie większy wzrost średniej godzinowych wynagrodzeń (0,5% wobec prognoz 0,3%). Z całą pewnością rynek będzie przysłuchiwał się temu co mają do powiedzenia (zarówno na temat zatrudnienia jak i dotychczasowego poziomu inflacji) przedstawiciele amerykańskiej Rezerwy Federalnej – okazję do ich wysłuchania będziemy mieć pod koniec tego tygodnia.


W związku z wspomnianym chińskim Nowym Rokiem – podczas sesji azjatyckiej niewiele się działo. Indeksy pozostałych otwartych giełd na plusie – szczególnie wysoko japońskie Nikkei225 (+1,1%). Zastępca gubernatora BoJ – Kikuo Iwata skomentował obecną sytuację gospodarczą Japonii w tamtejszym parlamencie – według Iwaty inflacja wciąż stabilnie się poprawia oraz BoJ uważnie przygląda się rozwojowi cen. Zarówno zastępca gubernatora jak i sam gubernator Bank of Japan – Haruhiko Kuroda, wizytowali japoński Parlament w sprawie podejrzeń wycieku informacji podczas ostatniego posiedzenia BoJ wprowadzającego ujemną stopę depozytową. USD/JPY lekko w górę, choć zespół analityków Barclays uważa dzisiejsze wzrosty jako dobry moment do zajęcia krótkich pozycji – prognozy banku zakładają spadki do okolic 116,00.

Te artykuły również Cię zainteresują
Poniedziałek – 8 lutego

Parkiety w Chinach, Korei Południowej, Hong Kongu oraz Singapurze nie działają – dzisiaj rozpoczynają się obchody chińskiego Nowego Roku. Świętowanie potrwa aż do soboty 13 lutego, więc przynajmniej na tydzień możemy zapomnieć o spadkach Shanghai Composite. W poniedziałek nieczynne jest również centrum finansowe Wellington – wszystko z powodu nowozelandzkiego święta Waitangi.

Krótko przed pierwszą w nocy polskiego czasu poznaliśmy również wyniki japońskiego rachunku bieżącego – wskaźnika będącego różnicą pomiędzy wielkościami eksportu i importu oraz płatnościami netto Japonii. Wyniki podane przez japońskie Ministerstwo Finansów rozminęły się z oczekiwaniami rynku (0,961 bln ¥ wobec prognozowanych 0,987 bln ¥). Wyniki rachunku bieżącego zostały przyjęte przez inwestorów dość chłodno – w pierwszych godzinach sesji USD/JPY odrabiał zeszłotygodniowe straty: USDJPYH4Sesja europejski minie bardzo spokojnie, poza zaplanowaną na 10:30 publikacją wskaźnika zaufania inwestorów Sentix nie usłyszymy żadnych ważniejszych doniesień z Europy. Inwestorzy handlujący dolarem kanadyjskim (CAD) będą skupiać się publikowanych po południu (14:15 oraz 14:30) raportach dotyczących rozpoczętych budów domów mieszkalnych oraz wydanych pozwoleń na budowę.

Wtorek – 9 lutego

Po opublikowanych w ciągu nocy z poniedziałku na wtorek wynikach raportu dotyczącego sprzedaży nowych nieruchomości w Australii, uwagę inwestorów przyciągną publikacje dotyczące stopy bezrobocia w Szwajcarii oraz niemieckie wyniki produkcji przemysłowej oraz bilans handlowy za grudzień. Dwie i pół godziny później (o 10:30) poznamy bilans handlowy Wielkiej Brytanii.

Reszta sesji minie względnie spokojnie z przerwami na publikację raportu dotyczącego amerykańskiego rynku pracy (JOLTs Job Openings) oraz obowiązkowej lektury dla wszystkich handlujących ropą naftową – cotygodniowym raportem API na temat zapasów ropy naftowej.

Środa – 10 lutego

Sesja azjatycka wciąż spokojna – bez ważniejszych publikacji oraz z wciąż świętującymi Chińczykami. Inwestorzy z Europy od rana śledzić będą przewidywania dotyczące brytyjskiej produkcji przemysłowej. Zaraz po tych raportach oczy wszystkich na rynku zwrócą się w stronę Waszyngtonu, gdzie o godzinie 16:00 polskiego czasu prezes Fed, Janet Yellen będzie spowiadać się z prowadzonej przez Rezerwę polityki oraz przedstawi prognozy Fedu dotyczące amerykańskiej gospodarki. Po sprawozdaniu Yellen nastąpi seria pytań i odpowiedzi (Q&A), które z całą pewnością będą bardzo uważnie śledzone przez rynek.

Koniec dnia (19:30) będzie należeć do członka FOMC, przedstawiciela Fed w San Francisco, Johna Williamsa. Dokładnie o 20:00 polskiego czasu poznamy najnowszy (styczniowy) bilans budżetu federalnego.

invest

Czwartek – 11 lutego

Niezwykle spokojny dzień, z zaledwie kilkoma – ważnymi z punktu widzenia rynku walutowego – publikacjami. O 9:15 polskiego czasu poznamy wartość szwajcarskiego wskaźnika CPI za styczeń. Kolejnym punktem dnia będzie dopiero amerykański raport dotyczący liczby wstępnych bezrobotnych (initial jobless claims). Tuż przed północą rozpocznie się z kolei przemówienie gubernatora RBA – Glenna Stevensa.chart

Piątek – 12 lutego

Ostatni dzień tygodnia powinien przynieść nieco większe poruszenie na rynkach – a to za sprawą sporej liczby zaplanowanych publikacji. Dzień dla Europejczyków zacznie się od serii publikacji z niemieckiej gospodarki, chwilę później swoje dane opublikują Hiszpanie. O 11:00 poznamy wyniki PKB strefy euro za czwarty kwartał minionego roku.

źródło: www.investing.com
źródło: www.investing.com

Sporo dziać się będzie również w Ameryce, gdzie dzień rozpoczną publikacje dotyczące sprzedaży detalicznej. Chwilę potem będziemy mogli usłyszeć co ma do powiedzenia członek FOMC – Robert Kaplan z Dallas Fed. Tydzień zakończy zaplanowane na 16:00 polskiego czasu przemówienie innego członka FOMC – Williama Dudley’a.

Jak widać – chińskie wakacje pozwolą na niewielki odpoczynek również nam – Europejczykom oraz Amerykanom. Być może nieobecność Chin – jako sporego czynnika ryzyka – wpłynie negatywnie na zmienność rynku w nadchodzących dniach, ale zawsze znajdą się dobre strony tego zjawiska.

Wszystkie najważniejsze dane makroekonomiczne można śledzić na naszym kanale – Rynki na Żywo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here