Naga Marketsccf forex comparic eurusd eur usdWczorajsza sesja przyniosła umocnienie amerykańskiego dolara, co było pokłosiem lepszych danych z tamtejszej gospodarki, jak również efektem pozytywnego tonu wypowiedzi prezes FED Janet Yellen. Swoje trzy grosze dołożyła także administracja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, której przedstawiciel zasugerował możliwość renegocjacji Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA).


Wczorajsze wystąpienie prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej niewątpliwie wsparło amerykańską walutę. Janet Yellen podczas spotkania w Commonwealth Club w San Francisco przybrała dosyć jastrzębią retorykę, szczególnie jeśli porównamy ją z komentarzami sprzed kilku miesięcy. Yellen w samym przemówieniu zaznaczyła, że ona sama, jak również większość członków FED, spodziewa się kilku podwyżek stóp procentowych w tym roku – dostaliśmy więc jasne potwierdzenie, że poglądy prezes Rezerwy są zgodne ze wskazaniami dot-chartu, który sugeruje nawet trzy podwyżki do końca grudnia. Oczywiście zaraz potem usłyszeliśmy standardowy komentarz, że tempo normalizacji polityki monetarnej będzie zależeć od napływających danych z amerykańskiej gospodarki, ale stan wyjściowy na ten moment jest pozytywny dla USD – FED chce kilkukrotnie podnosić stopy. Tego typu scenariusz wspierają także dane z amerykańskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa okazała się być lepsza od oczekiwań, a inflacja bazowa mierzona koszykiem już od dłuższego czasu znajduje się powyżej celu Rezerwy Federalnej.

Znacznie więcej emocji dostarczyły jednak komentarze ze strony Wilbura Rossa, kandydata na sekretarza handlu USA. W trakcie przesłuchania w Senacie przed zatwierdzeniem swojej kandydatury stwierdził on, że jednym z pierwszych zadań nowej administracji będzie re-negocjacja porozumienia NAFTA. Dodał on również, że każdy paragraf z tej umowy może zostać zmieniony, co w negatywny sposób odbiło się na walutach takich jak MXN i CAD. Kanadyjski dolar tracił również po posiedzeniu Banku Kanady, który zasugerował możliwość dalszych obniżek stóp procentowych.

W dniu dzisiejszym poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego, który powinien utrzymać politykę w niezmienionej formie. Z tego względu kluczowa będzie konferencja Mario Draghiego. Jej pozytywny wydźwięk może doprowadzić do umocnienia euro, a także walut bloku europejskiego takich jak m.in. polski złoty. O godzinie 9:45 za dolara płacono 4.0967 zł, za euro 4.3597 zł, a za franka szwajcarskiego 4.0682 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here