Naga Marketskomentarz_makroWczorajszy dzień nie był udany dla inwestorów na amerykańskim Wall Street. Wszystkie tamtejsze indeksy straciły na zamknięciu, liderem spadków był Nasdaq Composite (-1,19%), następnie DJIA (-1,17%) oraz S&P500 (-0,92%). USD/CAD również traci i w tym momencie znajduje się na poziomach ostatni raz widzianych w czerwcu 2015.


Spadki pary walutowej jednak słabną po niewielkim przyspieszeniu jakie pojawiło się na wykresie po wczorajszej publikacji kolejny szacunków dotyczących amerykańskiego PKB. Dziś czekamy na identyczne dane z Kanady. Zmiana kanadyjskiego PKB w ujęciu miesięcznym za luty opublikowana zostanie już o 14:30. Konsensus rynkowy zakłada spadek wartości tego wskaźnika o 0,1% w stosunku do miesiąca poprzedniego (stycznia).

USD/CAD znajduje się w zwężającym się kanale spadkowym. W trakcie nocy zmienność na parze zmniejszyła się, a ona sama ma problemy z jednoznacznym przekroczeniem okolic poziomu 1,2515.
USD/CAD znajduje się w zwężającym się kanale spadkowym. W trakcie nocy zmienność na parze zmniejszyła się, a ona sama ma problemy z jednoznacznym przekroczeniem okolic poziomu 1,2515.

Zanim jednak nastąpi publikacja kanadyjskiego PKB warto omówić jeszcze dane opublikowane w nocy oraz te zaplanowane na przedpołudnie.

Zacznij handel razem z FxPro – sprawdź konkurencyjne warunki brokera

Piątek nie raczy nas tak dużą liczbą danych makroekonomicznych jak miało to miejsce w środę, jednak o 3:30 poznaliśmy najnowsze wyliczenia PPI w Australii. Wskaźnik w ujęciu rocznym (kwartalnym) wyniósł 1,2% (-0,2%). O ile w ujęciu rocznym nie doszło do niespodzianki, to w przypadku kwartalnego PPI można mówić o pewnym negatywnym zaskoczeniu. Prognozy tego wskaźnika wskazywały na możliwość wzrostu o 0,2%. AUD/USD po prawdopodobnym wybiciu górą z tworzącego się na wykresie trójkąta obecnie testuje od góry jego górne ograniczenie. Odmierzając wysokość formacji od punktu wybicia możemy stwierdzić, że para powinna bez przeszkód przetestować kształtującą się po fatalnych odczytach CPI linię trendu spadkowego:

AUDUSD.nddH1

Warto przypomnieć o nadchodzącym spotkaniu RBA, które odbędzie się już 3 maja. W tym dniu podjęta zostanie również decyzja dotycząca australijskiej stopy kasowej. Reuters informuje, że 11 z 48 ankietowanych przez niego ekonomistów spodziewa się cięcia stóp na majowym posiedzeniu.

Patrząc na dzisiejszy kalendarz dostrzegamy, że najbliższym ważnym punktem dnia będzie z pewnością wystąpienie prezesa SNB, Thomasa Jordana, zaplanowane na godzinę 10:00.

Godzinę później (11:00) nastąpi kulminacyjny punkt całego przedpołudnia – publikacja szacunków CPI w strefie euro wraz z zmianą PKB w pierwszym kwartale 2016 roku. Prognozy rynkowe wskazują na możliwy wzrost tempa zmiany PKB w ujęciu kwartalnym do poziomu 0,4%. Dodatkowo, poznamy również najnowsze wyliczenia dotyczące bezrobocia w krajach strefy.

EUR/USD wybija ponad 1,1380 testując od góry poziom oporu/wsparcia w tamtych okolicach. Czy to zapowiedź longów w ostatnim dniu handlowym tygodnia?
EUR/USD wybija ponad 1,1380 testując od góry poziom oporu/wsparcia w tamtych okolicach. Czy to zapowiedź longów w ostatnim dniu handlowym tygodnia?

Za większym apetytem inwestorów na EUR mogą stać komentarze ze strony członka i głównego ekonomisty EBC, Petera Praeta. Stwierdził on wczoraj, że stopy procentowe nie mogą być obniżane w nieskończoność a tzw. helicopter money nie jest aktualnie brany pod uwagę przez Bank. Postulował również o bardziej widoczną obecność Niemców w unii bankowej i głośno odradzał pozostałym członkom EBC branie pod uwagę innych instrumentów polityki monetarnej niż tych, używanych dotychczas.

O 12:30 usłyszymy co do powiedzenia ma członek FOMC, Robert Kaplan, natomiast o 14:00 wystąpi członek MPC, Sir Jon Cunliffe.

O godzinie 14:30 czeka nas seria danych z USA oraz Kanady. Poza wspomnianą wcześniej publikacją PKB północnego sąsiada Stanów poznamy wyliczenia bazowego indeksu cen wydatków konsumpcyjnych oraz wskaźnik wydatków osobistych Amerykanów.

Dzień symbolicznie zakończy zaplanowana na godzinę 16:00 publikacja ostatecznego wskaźnika nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Prognoza wskaźnika kształtuje się na poziomie 90,0 (89,7 w marcu).

Rzut oka na europejskie parkiety:

Główne giełdy kontynentu zaczynają handel pod kreską. Poniżej wczorajszego zamknięcia zaczął się handel na DAX (-0,83%), FTSE250 (-0,75%), CAC40 (-1,34%) czy IBEX35 (-0,98%).

Również nasz polski WIG20 rozpoczyna dzień na czerwono. Na otwarciu indeks tracił 0,45%.

charttokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Słabe dane z ameryki ale dolar podrozał. Ci inwestorzy to chyba naprawde nie wiedzą co robią i polegaja na dodruku dolara.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here