Naga Marketskomentarz_makroWtorkowa sesja rozpoczyna się od nocnej obniżki stopy kasowej Reserve Bank of Australia. Bank centralny obniżył poziom głównej stopy procentowej o 25 pb. Zdaniem wielu – to wciąż za mało i kolejne obniżki są tylko kwestią czasu. W nocy opublikowano również niezwykle ważne dane z Chin. Parkiety w Polsce i Japonii z kolei nie działają – między innymi w tych krajach mają miejsca święta państwowe.


Nocna obniżka OCR (official cash rate) przez RBA była prognozowana, jednak nadal reakcja rynku na wieść o tym posunięciu spowodowała spadek wartości AUD do USD o około 120 pips. Swoje miejsce w oświadczeniu znalazła niezwykle słaba publikacja CPI, która prawdopodobnie była jednym z głównych powodów obniżki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Już o tym pisaliśmy: RBA obcina stopy procentowe i miażdży AUD

RBA zauważa poprawę na rynku surowcowym – zarówno ceny ropy naftowej jak i miedzi zanotowały swoje dna i nie wygląda na to, aby spadki miały powrócić na wykresy. Również podjęte przez Chiny działania mające na celu przeciwdziałanie spowolnieniu gospodarczemu sprawiają, że również australijskie prognozy wzrostu PKB nie są zagrożone spadkami.

Mimo to, słabe odczyty inflacji oraz prognozy jej poziomów w kolejnych miesiącach, a także wciąż obecna niepewność związana z kondycją gospodarki globalnej zmusza RBA do poluzowania polityki monetarnej.

Pomimo sporych spadków po decyzji RBA, popyt na AUD pojawił się w okolicy 0,7580.
Pomimo sporych spadków po decyzji RBA, popyt na AUD pojawił się w okolicy 0,7580.

W nocy opublikowano również raport Caixin PMI dla przemysłu. Odczyt okazał się być nieco słabszy niż zakładał to konsensus rynkowy (49,4 wobec prognozowanych 49,9). Zdaniem Markit, kondycja sektora przemysłowego w Chinach nadal się pogarsza, jednak tempo spadku jest już niewielkie. Nadal martwi liczba nowych zamówień w fabrykach, która pozostaje na podobnym poziomie już kolejny miesiąc z rzędu.

Na co jeszcze czekamy?

Dzisiejszy dzień po nocnej decyzji RBA pozostanie raczej spokojny pod względem nowych publikacji makroekonomicznych.

Wypróbuj narzędzia FxPro – sprawdź możliwości modeli quant

O 10:30 opublikowany zostanie indeks PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii. Prognozy dotyczące tego wskaźnika kształtują się na poziomie 51,2 wobec 51,0 poprzednio. Zdaniem wielu to właśnie ten raport będzie głównym punktem dzisiejszego dnia:

44185Ponadto, czekać będziemy na wystąpienia członków banków centralnych. O 16:30 Loretta Mester, szefowa oddziału Fed w Cleveland będzie moderowała panel dyskusyjny podczas konferencji rynków finansowych, w Amelia Island.

O 18:30 z kolei Stephen Poloz, prezes Banku Kanady weźmie udział w panelu dyskusyjnym Instytucie Milkena, w Stanach Zjednoczonych.

O 22:35 jak co tydzień, opublikowany zostanie raport API dotyczący amerykańskich zapasów ropy naftowej.

Sytuacja na wykresach:

USD/JPY nie tylko nie zdołało odbić od dolnego ograniczenia kanału, ale go przebiło. Ponadto, para znalazła się poniżej kolejnego psychologicznego poziomu - 106,00. W trakcie dzisiejszej sesji można czekać na korektę i być może powtórny test przebitej strefy wsparcia/oporu.
USD/JPY nie tylko nie zdołało odbić od dolnego ograniczenia kanału, ale go przebiło. Ponadto, para znalazła się poniżej kolejnego psychologicznego poziomu – 106,00. W trakcie dzisiejszej sesji można czekać na korektę i być może powtórny test przebitej strefy wsparcia/oporu, by następnie podłączyć się pod trend spadkowy.
GBPUSDH1
GBP/USD gwałtownie wybija do góry przebijając poziom 1,4700. Obecne poziomy nie były widziane na tej parze od stycznia br. Dwie długie białe świece mogą świadczyć o sile byków, zatem być może warto rozważyć długie pozycje na GBP/USD.

Sytuacja na parkietach:

Po nocnej publikacji Caixin PMI główny indeks na giełdzie w Shanghaiu zamknął się 1,85% powyżej kreski. Nikkei225 pozostawało dzisiaj nieczynne.

Europejskie parkiety w większości na minus:

  • FTSE100 +0.4%
  • DAX -0.7%
  • CAC40 -0.2%
  • FTMIB -0.1%
  • IBEX35 -0.1%


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here