Naga Marketskomentarz_makroW nocy mogliśmy śledzić najnowsze szacunki japońskiego PKB w pierwszym kwartale roku. Pomimo całkiem dobrych wieści z kraju Kwitnącej Wiśni, dziś jen zaczyna sesję europejską od spadków. W trakcie nocy poznaliśmy również estymację zmiany amerykańskich zapasów ropy naftowej według API. Te dane również okazały się pozytywne co widać po wciąż zwyżkujących cenach surowca.


Zmiana japońskiego PKB w ujęciu kwartalnym okazała się sporo wyższa od oczekiwań (0,4% wobec 0,1% prognozy). Również w skali rok do roku pojawia się niespodzianka w postaci wzrostu o 1,7% wobec prognozowanych 0,2%. Mimo to JPY zaczyna dzień nieco słabiej, brnąć w kierunku okolic 110,00.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nobuteru Ishihara, minister gospodarki Japonii komentując wyniki PKB stwierdził, że gospodarka stopniowo odbija i pomimo tego, że widoczne są pewne słabości, poziom zatrudnienia oraz płace ulegają poprawie. Ishihara powtórzył również, że gospodarka musi wziąć pod uwagę zbliżającą się podwyżkę podatku od sprzedaży. Obecnie USD/JPY w okolicach 119,50:

USDJPYH1Wzrosty USD mogą być efektem wczorajszej wypowiedzi Johna Williamsa, członka FOMC oraz szefa Fed San Francisco. Stwierdził on, że rynek błędnie ocena intencje Rezerwy Federalnej, która ma wciąż w planach dwie do trzech podwyżek w tym roku. Zdecydowanie jastrzębi ton wypowiedzi Williamsa każe sobie zadać pytanie: czy czerwcowy termin podwyżki na pewno jest niemożliwy?

Na co dziś czekamy?

Ważnych z punktu widzenia rynku walutowego publikacji w ciągu dzisiejszego dnia będzie z pewnością kilka. Pierwszą z nich jest zaplanowany na godzinę 10:30 brytyjski raport dotyczący średnich zarobków na Wyspach oraz zmiana liczby osób ubiegających się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Poznamy również uaktualnioną wartość stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii.

O 11:00 Eurostat opublikuje wskaźnik CPI dla krajów strefy euro. Prognozy rynkowe zakładają spadek inflacji konsumenckiej o 0,2% w skali rok do roku. Inflacja bazowa nadal powyżej zera – prognozowany odczyt na poziomie 0,7% r/r.

Handlujesz na danych makro? Sprawdź egzekucję zleceń FxPro!

W trakcie trwania sesji amerykańskiej pierwszymi, ciekawymi danymi ze Stanów będzie na pewno raport EIA dotyczący wielkości zapasów ropy naftowej w posiadaniu Amerykanów. Po wczorajszym raporcie API wskazującym na spadek ogólnych zapasów o 1,14 mln baryłek, inwestorzy handlujący na ropie żywią duże nadzieje związane z publikacją EIA.

Ropa lekko w dół.
Ropa lekko w dół.

Niezwykle ważnym punktem dzisiejszego dnia będzie z całą pewnością publikacja raportu z ostatniego posiedzenia FOMC. Tak zwane minutki opublikowane zostaną o godzinie 20:00.

Sytuacja na wykresach

Na fali mocniejszego dolara, EUR/USD pokonało poprzednie dołki i w tym momencie znajduje się na poziomie zniesienia 88,6 dużego impulsu wzrostowego mierzonego od dołka 24 kwietnia do szczytu z 3 maja. Ponowny test od dołu przebitej strefy będzie dobrym miejscem do zajęcia krótkich pozycji. Poziom docelowy spadków może sięgać nawet wspomnianego dołka z 24 kwietnia.
Na fali mocniejszego dolara, EUR/USD pokonało poprzednie dołki i w tym momencie znajduje się na poziomie zniesienia 88,6 dużego impulsu wzrostowego mierzonego od dołka 24 kwietnia do szczytu z 3 maja. Ponowny test od dołu przebitej strefy będzie dobrym miejscem do zajęcia krótkich pozycji. Poziom docelowy spadków może sięgać nawet wspomnianego dołka z 24 kwietnia.

Sytuacja na parkietach

Po poniedziałkowej euforii na Wall Street, wtorek przyniósł spadki. Dosyć niskie zamknięcie S&P500 (-0,94%) czy Nasdaq (-1,32%), a także przeważnie spadkowa sesja na rynkach azjatyckich (Nikkei -0,05%, SSE -1,27%) powoduje, że europejskie parkiety otwierają się niżej:

  • FTSE -0.2%
  • DAX -0.7%
  • CAC40 -0.5%
  • FTMIB -0.5%
  • IBEX -0.6%
  • WIG20 -0.23%Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here