Naga Marketskomentarz_makroPunktem kulminacyjnym wczorajszego dnia były z pewnością minutki FOMC. Raport z ostatniego posiedzenia Komisji wywołał sporą reakcję byków, gdy okazało się, że ton całego dokumentu jest znacznie bardziej jastrzębi niż się tego spodziewaliśmy.


Przede wszystkim należy podkreślić, że zgodnie z opublikowanym wczoraj raportem z ostatniego posiedzenia FOMC, większość członków Komisji skłonna była podnieść stopy procentowe w czerwcu, gdyby pozwalały na to dane makroekonomiczne. To bardzo jastrzębi sygnał dla rynku, po którym prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki mierzone kontraktami FRA podskoczyło z 14% do 26%. Dolar podążył za kontraktami terminowymi i utworzył nowe dołki:

EURUSDM30
EUR/USD nie zdołało pokonać strefy oporu oraz pobliskiego zniesienia 38,2.

O sytuacji z powyższego wykresu ostrzegałem w wczorajszym porannym komentarzu rynkowym

Kilkoro z członków FOMC widziało również możliwość podwyżki w kwietniu, jednak większość Komisji uznała, że byłoby to zbyt ryzykowne posunięcie pod kątem przyszłego rozwoju cen w kraju.

Ryzyko globalne, tak widoczne na początku roku zaczęło ustępować – wciąż jednak jest ono obecne na rynku co martwi Fed. Całość oświadczenia w języku angielskim dostępna jest na stronie Rezerwy.

W nocy, mieliśmy również do czynienia z ważną publikacją z Australii. Tamtejszy urząd statystyczny udostępnił o 3:30 raport dotyczący australijskiego rynku pracy. Okazało się, że choć stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do poziomu 5,7%, to z miesiąca na miesiąc ubyło jedynie 10,8 tys. bezrobotnych. To mniej niż zakładały prognozy (12,5 tys.) oraz znacznie mniej niż miesiąc wcześniej, gdy pracę znalazło ponad 25 tysięcy Australijczyków. Po publikacji danych AUD/USD jedynie kontynuowało rozpoczęte oświadczeniem FOMC spadki:

AUDUSDM30Na co jeszcze czekamy?

Po nocnych publikacjach z Australii, czas przyjdzie na brytyjski raport dotyczący zmiany poziomu sprzedaży detalicznej na Wyspach. Prognozy wskazują na 0,5% wzrost tejże w stosunku do miesiąca poprzedniego. W przypadku bazowego wskaźnika sprzedaży detalicznej prognozy mówią już o 0,6% zmianie m/m. Publikacja obu wskaźników już o 10:30.

Po środowych minutkach FOMC, o godzinie 13:30 przyjdzie czas na europejski odpowiednik raportu. To wtedy, EBC opublikuje oświadczenie z swojego ostatniego posiedzenia, które odbyło się pod koniec kwietnia.

O godzinie 14:00 polski Główny Urząd Statystyczny opublikuje raporty dotyczące poziomu sprzedaży detalicznej w kwietniu, wskaźnik PPI oraz zmianę produkcji przemysłowej.

Pół godziny później, Amerykanie podzielą się raportami dotyczącymi wstępnych wniosków dla bezrobotnych oraz znacznie ważniejszym dla inwestujących w dolara – wskaźnikiem przemysłowym Fed Filadelfia. W międzyczasie Kanadyjczycy opublikują swój raport dotyczący sprzedaży hurtowej w kwietniu.

Dzień symbolicznie zakończy wystąpienie Williama Dudleya, szefa oddziału Fed w Nowym Jorku, który weźmie udział w konferencji prasowej. Całość planowo rozpocznie się o godzinie 16:30.

Sytuacja na wykresach

GBP/USD

GBPUSDH1Po wczorajszych wzrostach GBP/USD traci impet i wydaje się, że na wykresie przydałaby się głębsza korekta. Po zaakcentowaniu swojej obecności powyżej 1,4600 kabel zaczął powoli spadać. Wydaje się, że idealnym miejscem do zakończenia tej korekty będzie okolica 1,4520 zaznaczona złotą strefą.

Wypróbuj ten setup na rachunku FxPro – załóż darmowe konto demo i przekonaj się jak wąski mogą być spready

Znajduje się tam wsparcie wyznaczone przez przynajmniej 4 szczyty na wykresie H4. Dodatkowo, od dołu strefa wzmocniona jest zbiegiem dwóch mierzeń Fibonacciego. To tam znajduje się poziom 50% ostatniego (mniejszego) impulsu wzrostowego oraz ważniejszy poziom 38,2 całego ruchu w górę. Odnalezienie sygnału kupna w tych okolicach może przynieść niezwykle atrakcyjny stosunek zysku do ryzyka.

Możliwym scenariuszem będzie również ten, w którym cena w ogóle nie dojdzie do wskazywanych poziomów. Będzie to byczy sygnał, świadczący o sile rynku, który jednak skutkować będzie znacznie mniej korzystnym stosunkiem zysku do ryzyka. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie granie pod wybicie ostatniego szczytu w okolicy 1,4630.

Sytuacja na parkietach

Po wczorajszym FOMC i niedźwiedziej sesji azjatyckiej większość europejskich parkietów otwiera się niżej:

  • FTSE -0.8%
  • DAX -0.9%
  • CAC40 -0.5%
  • FTMIB -0.6%
  • IBEX -0.3%
  • WIG20 -0,72%


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here