Naga MarketsKoniec tygodnia upływa pod znakiem umacniającego się dolara. W środę, mieliśmy do czynienia z zaskakująco jastrzębimi minutkami FOMC, z których dowiedzieliśmy się o możliwości (i chęci części członków Rezerwy) podwyżki stóp procentowych już w czerwcu. Czy faktycznie do niej dojdzie?


Sytuację chłodzi nieco druga najważniejsza osoba w Fed czyli wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej, Stanley Fischer. W swoim wystąpieniu przed zgromadzonymi w nowojorskim Economic Club stwierdził, że obecnie Stany potrzebują wzrostu gospodarczego. Zdaniem Fischera w obecnej sytuacji coraz większy nacisk należy położyć na pobudzanie rynku krajowego – może to być zatem głos rozsądku po środowym oświadczeniu FOMC.

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/USD już wczoraj na krótko zaakcentowało swoją obecność poniżej poziomu 1,1200:

Wykres EURUSD dla interwału H4.
Wykres EURUSD dla interwału H4.

Dolar aprecjonował głównie za sprawą komentarzy innego członka FOMC, znanego ze swojego jastrzębiego usposobienia Jeffreya Lackera, który stwierdził, że rynki błędnie odczytały sygnały dawane przez Rezerwę w marcu i kwietniu, a podwyżka w czerwcu ma uzasadnienie w danych makroekonomicznych. Również William Dudley, dotychczas gołąb, potwierdził stanowisko Lackera stwierdzając, że czerwcowy termin wciąż jest żywy co rynki dosłownie tłumaczą jako możliwość podjęcia decyzji o podwyżce. Pierwszy kwartał zdaniem szefa nowojorskiego Fed był zaskakująco negatywny, jednak nadchodzące miesiące powinny przynieść wyczekiwaną poprawę kondycji gospodarki.

Na co jeszcze czekamy?

Sesja europejska upłynie zaskakująco spokojnie. Po środowych minutkach EBC jedynymi danymi z Europy wartymi uwagi inwestorów będą trendy zamówień przemysłowych CBI w Wielkiej Brytanii. Raport zaplanowany na godzinę 12:00.

O 14:30 z kolei czekać na nas będą publikacje z Kanady. Opublikowany zostanie wówczas raport dotyczący sprzedaży detalicznej oraz wskaźnika CPI w wersji szerokiej oraz bazowej.

Handluj na danych razem z FxPro – sprawdź warunki transakcyjne brokera

Pół godziny później, o godzinie 15:00 Daniel K. Tarullo, członek zarządu Fed weźmie udział w National Association of Insurance Commissioners International Insurance Forum 2016, w Waszyngtonie. Godzina 16:00 to już symboliczne zamknięcie tygodnia amerykańskim raportem dotyczącym sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym.

Sytuacja na wykresach

Ciekawa sytuacja techniczna jest na EURJPY, gdzie w dniu dzisiejszym powinno nastąpić wybicie z trójkąta. Do szerszej analizy tej pary walutowej zapraszam na: EURJPY ruch wewnątrz trójkąta.

Sytuacja na parkietach

Piątkowa sesja rozpoczęła się z większym optymizmem, niż czwartkowy przebieg notowań. Amerykański S&P500 future utrzymuje się powyżej istotnego wsparcia w rejonie 2020 pkt – 2040 pkt. Również większość europejskich parkietów jest obecnie na plusie. Jedyny wyjątek stanowi tu polski WIG20, który wprawdzie niewiele, ale jako jeden z nielicznych jest pod kreską.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here