Naga Marketskomentarz_makroPierwszy piątek miesiąca to jeden z ważniejszych dni w kalendarzu tradera. To właśnie dziś poznamy kolejny, kwietniowy raport non farming payrolls. Liczba osób zatrudnionych w amerykańskim sektorze pozarolniczym jest ważnym wskaźnikiem makroekonomicznym, na który z pewnością zwróci swoją uwagę Rezerwa Federalna przy podejmowaniu kolejnych decyzji dotyczących polityki monetarnej. Co nas czeka podczas dzisiejszej sesji poza payrollsami?


W nocy mieliśmy okazję wysłuchać co do powiedzenia na temat obecnego kierunku gospodarki Stanów Zjednoczonych mają członkowie FOMC. James Bullard, Robert Kaplan, Dennis Lockhart oraz John Williams wzięli udział w panelu dyskusyjnym na konferencji ekonomicznej zorganizowanej w amerykańskim Stanford.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem Pana Lokharta możliwość podwyżek stóp procentowych w czerwcu jest cały czas rozważana, jednak wśród przedstawicieli Rezerwy Federalnej pojawiają się mieszane głosy co do tego tematu. Natomiast Kaplan chciałby zobaczyć stabilniejsze i korzystniejsze poziomy PKB zanim zacznie opowiadać się za podwyżką stóp w USA z obecnych poziomów.

Po godzinie trzeciej w nocy, Reserve Bank of Australia opublikowało oświadczenie dotyczące swojej polityki monetarnej. Poniżej prezentujemy najważniejsze nagłówki kwartalnego oświadczenia:

  • Polityka luzowania opiera się o niższe prognozy inflacyjne
  • Cięcie prognoz inflacyjnych, prognozy PKB raczej bez zmian – średnia dla 2016 podniesiona o 0.5p.p.
  • Inflacja pod koniec 2016 roku na poziomie 1-2% (wcześniej 2-3%), prognozy do połowy 2018 obcięte do 1.5-2.5% z 2-3%
  • Dane CPI pokazują szerokie osłabienie lokalnych presji cenowych i słaby wzrost kosztów pracy
  • Prognozy dla wzrostu zarobków zweryfikowane w dół
  • Oczekiwania inflacyjne w Australii poniżej oczekiwań

Jak można się domyślać obcięcie prognoz i gołębie podejście do obecnej sytuacji w Australii doprowadziło do osunięć AUD/USD. Notowania znajdują się poniżej wsparcia wyznaczanego po szczytach październikowo-grudniowych 0.7384.

AUDUSD D1
AUDUSD D1

Na co dziś czekamy?

Dziesięć minut po godzinie dziesiątej opublikowany zostanie detaliczny wskaźnik PMI dla krajów strefy euro. Nie będzie on raczej w stanie zmienić obecnej sytuacji na wykresie, ale to jedyna ważniejsza zaplanowana publikacja przed sesją amerykańską.

Handlujesz na danych makro? Sprawdź warunki transakcyjne FxPro

O godzinie 14:30 nastąpi punkt kulminacyjny dzisiejszego dnia czyli publikacja kwietniowego raportu non farming payrolls. Obecnie konsensus kształtuje się w okolicy 200 tysięcy, choć pojawiały się już głosy twierdzące, że takie szacunki po niezwykle słabym raporcie ADP są przesadzone. Razem z payrollsami upubliczniona zostanie stopa bezrobocia, poziom zatrudnienia w sektorze prywatnym czy średnie godzinowe zarobki Amerykanów.

Godzina 14:30 to również czas publikacji z Kanady – poznamy wówczas zmianę zatrudnienia u północnego sąsiada Stanów, tamtejszą stopę bezrobocia oraz wskaźnik PMI Ivey.

Powyższe odczyty symbolicznie zakończą tydzień w kalendarzu makroekonomicznym.

Sytuacja na wykresach

Przed dzisiejszą publikacją NFP, para walutowa EUR/USD na wykresie dziennym osuwała się wczoraj w okolice wyznaczanej już wcześniej strefy wsparcia/oporu (zaznaczonej na pomarańczowo). Chociaż handel w trakcie publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy wywołuje sporą zmienność, to warto spodziewać się w tym miejscu ewentualnego, byczego odbicia.

EURUSDDaily 06.05

Czwartkowa sesja przyniosła pin bara na lokalnym oporze wewnątrz kanału NZD/USD na wykresie dziennym. Notowania ponownie zmierzają do dolnego ograniczenia kanału, który jest dosyć dokładnie respektowany w ostatnich kilku miesiącach. Jeżeli cena podejdzie jeszcze niżej warto rozważyć grę na odbicia.

NZDUSDDaily 06.05

Sytuacja na parkietach

Europejski poranek przynosi zamknięcie spadkowe na Nikkei 225 na poziomie 16106,72 – przekłada się to na spadki o -0,25%. WIG20 na początku sesji natomiast z delikatnymi wzrostami +0,14%, DAX natomiast rysuje sesyjne dołki tracąc w tym momencie około -0,74%..

Negatywną tendencję widać również na pozostałych europejskich parkietach, które otwierały się wyraźnie na czerwono:

  • FTSE: -0,5%
  • CAC40 -0,7%
  • FTMIB -0,2%
  • IBEX -0,4%


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here