Naga Marketskomentarz_makroWtorkowa sesja w Stanach kończyła się wzrostami wszystkich głównych indeksów. Wystarczyły zaledwie 24 godziny, by sytuacja uległa zmianie o 180 stopni. Środa przyniosła spadki na Wall Street, których liderem było DJIA (-1,21%), Nasdaq Composite 1,02% pod kreską, S&P500 zaledwie -0,96%. Nie cieszy również mniejsza niż oczekiwana nadwyżka budżetowa Stanów Zjednoczonych. Do pozytywów zaliczyć natomiast można ponad 3% wzrost cen ropy naftowej. 


Za wzrostami cen czarnego złota stoi przede wszystkim raport amerykańskiej EIA, który wbrew danym API wykazał spory spadek zapasów tego surowca w posiadaniu Amerykanów. Ropa notuje spore wzrosty już drugi dzień z rzędu, a wykres WTI niemal przekroczył barierę 46 USD.

OILWTIDailyDo ważniejszych wydarzeń nie ujętych we wczorajszym popołudniowym przeglądzie rynkowym zaliczyć należy publikację bilansu budżetu federalnego. Raport wykazał mniejszą niż przewidywana nadwyżkę w finansach publicznych USA. Konsensus rynkowy zakładał wartość 112 mld USD (wobec 156,7 mld w adekwatnym okresie rok temu) natomiast publikacja wyniosła zaledwie 106 mld.

EUR/USD nie zareagowało mocniej niż kilkanaście pips na wieść o niższej nadwyżce. Ekonomiści jeszcze przed publikacją ostrzegali, że może ona rozczarować z racji tego, że początek maja wypadał w weekend, więc część płatności została przesunięta na kwiecień. Obecnie prognozuje się, że pod koniec roku fiskalnego w Stanach, całkowity deficyt wyniesie nie więcej niż 534 mld USD.

EUR/USD D1
EUR/USD D1

Co nas dziś czeka?

Zaskakująco niewiele. Czwartek przez większość dnia będzie przypominał nudną środę, czy ostatni poniedziałek, co akurat jest dobrym sygnałem dla wszystkich tych wykorzystujących analizę techniczną. Większość par walutowych będzie zachowywać się bardzo technicznie bez przerywników w postaci odczytów makroekonomicznych.

Inaczej (niestety) będzie z brytyjskim funtem. O 13:00 czeka nas decyzja BoE w sprawie wysokości stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Pomimo niemal całkowitej pewności rynku co do tego, że dziś obejdzie się bez jakichkolwiek zmian w polityce monetarnej BoE, czy choćby w rozkładzie głosów podczas głosowania MPC – crossy GBP mogą zachowywać się dosyć nieprzewidywalnie.

Kwadrans przed godziną 14:00 Mark Carney, prezes Banku Anglii weźmie udział w konferencji prasowej po publikacji Raportu o Inflacji, który z kolei opublikowany zostanie równocześnie z decyzją dotyczącą stóp.

GBP/USD H1 - wspomniany wczoraj klin najpierw został pokonany z góry, cena jednak zawróciła i wyszła dołem
GBP/USD H1 – wspomniany wczoraj klin najpierw został pokonany z góry, cena jednak zawróciła i wyszła dołem

Godzina 14:00 będzie ważnym momentem dla polskich inwestorów. Poznamy wówczas wskaźnik CPI za kwiecień. Prognozy dotyczące wskaźnika inflacji bazowej kształtują się w okolicach -0,2% r/r. Równocześnie z CPI poznamy również krajowy bilans handlowy.

O 14:30 z kolei czeka nas nieco danych ze Stanów Zjednoczonych – opublikowane zostaną wskaźniki cen eksportu/importu oraz raport dotyczący liczby zadeklarowanych bezrobotnych.

Pod koniec dnia zaplanowano kilka wystąpień członków FOMC. Rozpocznie je Loretta Mester o godzinie 17:00. O 17:45 Eric Rosengren, szef oddziału Fed w Bostonie weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez Greater Concord Chamber, w Concord. O 19:30 z kolei Esther George, szefowa oddziału Fed w Kansas City i członek FOMC będzie przemawiać na temat gospodarki amerykańskiej, w Albuquerque.

Sytuacja na wykresach

W godzinach porannych najlepiej radzi sobie dolar nowozelandzki, najgorzej plasuje się natomiast dolar australijski.

W związku z dzisiejszym posiedzeniem Banku Anglii przyjrzyjmy się jednak notowaniom innej pary, a mianowicie euro do funta szterlinga. Obecny trend wzrostowy na parze trwa od listopada zeszłego roku i kwietniowa korekta była do tej pory najsilniejszą w tym okresie. Cena powraca jednak w maju wyżej i luka 0.78560-0.78340 zapewnia cenie wsparcie. Poziom jest dodatkowo technicznie wzmacniany przez 23.6% zniesienia całej tendencji popytowej. Co prawda maj to na razie konsolidacja pomiędzy wspomnianą strefą oraz szczytami lutowo-marcowymi na 0.79528, jednak zmienność w trakcie posiedzenia BoE powinna przynieść wybicie, którąś ze stron. Co prawda bardziej zależałoby nam na wybiciu górą, zobaczymy jednak co przyniesie rynek.

EUR/GBP D1
EUR/GBP D1

Sytuacja na parkietach

Nikkei 225 – indeks japoński – kończył sesję na +0,41% czyli na poziomach 16646,34. W pozostałych krajach azjatyckich również raczej skromne wzrosty, jednak bez ciekawych akcji w przeciągu sesji. We wczesnym handlu europejskim kontrakty futures dla najważniejszych indeksów plasowały się na niewielkich minusach od -0.1% w przypadku Eurostoxx 50 do -0.3% w przypadku FTSE.

Nasz rodzimy WIG20 otwierał się na plusie na poziomie 1817.25, a o godzinie 09:15 zwiększa zyski i w tym momencie porusza +0.17% na plusie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here