Naga MarketsPoranny komentarz makroNajważniejszym wydarzeniem poranka była niezaprzeczalnie decyzja Banku Rezerw Australii w sprawie stóp procentowych – główna stopa została utrzymana na niezmiennym poziomie 2%. Chociaż rynki spodziewały się takiego scenariusza, to notowania AUD wystrzeliły wyraźnie w górę. Jeżeli chodzi o kalendarz w późniejszych godzinach sesji, to znajdujemy w nim tylko kilka istotniejszych odczytów.


Co wydarzyło się wczoraj? – ECB chce skupować więcej

Wczoraj rynek akcji zanotował popytowy rajd – w Europie notowania wzrastały o 3%, w USA natomiast o około 2%. W górę również bazowa rentowność obligacji oraz ceny na rynku towarowym. Jeżeli chodzi o rynki azjatyckie to większość zamykała się na plusie próbując kontynuować wczorajszą bardzo dobrą serię.

Europejski Bank Centralny ogłosił w poniedziałek, że trzy krajowe banki centralne rozpoczną wdrażanie operacji w ramach programu Publi Sector Purchase Programme (PSPP) – na razie w celach jego przetestowania. ECB stara się szukać alternatywnych źródeł skupu papierów wartościowych w ramach swojego cyklu luzowania co może sugoerować chęć jego poszerzenia do skali zdecydowanie większej niż początkowo zakładano.

Hiszpania ma natomiast problem z realizacją swoich celów zadłużeniowych – zarówno w tym jak i w przyszłym roku. Zgodnie z ostrzeżeniem wydanym przez Komisję Europejską, Hiszpania powinna ponownie zrewidować budżet, co kładzie wzmożoną presję na obecny rząd przed zbliżającymi się tegorocznymi wyborami.

Dane publikowane do tej pory – Australia bez zmian w stopach

Dzisiaj w nocy poznaliśmy dane dotyczące bilansu handlowego Australii (02:30) – okazał się delikatnie gorszy od prognoz (-3095mln vs -2550mln prognoza). Najważniejszą informacją sesji azjatyckiej była jednak decyzja w sprawie stóp procentowych Banku Australii (oraz publikacja oświadczenia polityki pieniężnej) o godzinie 05:30. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi stopa została utrzymana na poziomie 2.0%, na AUD widoczny był jednak wyraźny wystrzał aprecjacyjny. Powodem takiego zachowania rynku może być przejście RBA w stan „pożyjemy zobaczymy” oraz brak wyraźniejszej zapowiedzi dalszego luzowania w przyszłości.

Oprócz tego w trakcie początkowych godzin sesji europejskiej poznaliśmy zamówienia wytwórcze gospodarki Niemieckiej (1-.8%, prognoza 0.5%, wynik poprzedni zrewidowany w górę do -1.4%) oraz ceny mieszkaniowe Halifax z rynku Wielkiej Brytanii (-0.9%, prognoza 0.1%, poprzednio 2.7%).

Co czeka nas dzisiaj? – bilans handlowy USA

Jeżeli chodzi o dane, które czekają nas w kolejnych godzinach sesji, to nie jest ich zbyt wiele. Zaczną pojawiać się dopiero od godziny 14:30 – na sam początek bilans handlowy Stanów Zjednoczonych. Odczyt traktowany jest bardzo poważnie przez rynek i może mieć wpływ na ruchy USD.

O 16:00 PMI według Ivey (dla Kanady), a na zakończenie dnia wystąpienia dwóch oficjeli banków centralnych. Najpierw o 19:00 głos zabierze Mario Draghi z ECB, następnie o 23:30 na mównicy pojawi się Williams będący jednym z członków FOMC (23:30).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here