Naga MarketsWczorajsze otwarcie rynków było bardzo nerwowe i charakterystyczne dla ograniczania ryzyka przez inwestorów. Wszystko to wywołane napiętą sytuacją na Ukrainie.

EUR/JPY otworzył się przeszło 80 pipsową luką w dół. DAX na samym tylko otwarciu stracił 122 punkty, podobnie jak S&P 500 czy DJIA. Rubel i moskiewska giełda zanotowały bardzo silne straty w związku z widmem wojny.

Dane makroekonomiczne publikowane wczoraj miały pozytywny wydźwięk: poza  chińskim PMI wytwórców w wydaniu HSBC, wszystkie inne PMI-e, w tym dla Włoch, Hiszpanii, EMU, UK, USA – okazały się być powyżej 50, a w przypadku USA, także powyżej prognoz.

Wczoraj przemawiał Mario Draghi przed komisją w Parlamencie Europejskim. Stwierdził m.in.:

“Im dłużej inflacja będzie utrzymywała się na tak niskim poziomie, tym większe ryzyko, że nie wróci do celu 2%.”

“Przyglądamy się cenom domów rosnącym w niektórych regionach eurostrefy. Jest zbyt wcześnie, by mówić o bańce.”

“Spekulacje na temat zmniejszenia długu Grecji są przedwczesne. Grecja powinna skupić się na wdrożeniu programu.”

“Kurs euro nie nie jest celem naszej polityki, jednak jest istotnym czynnikiem dla stabilności cen.”

“Zaczynamy dostrzegać pewien postęp w akcji kredytowej.”

“Musimy znaleźć drogę, którą nasza polityka monetarna przełoży się na gospodarkę.”

“Niskie ceny energii oraz żywności są istotnym powodem niskiej inflacji w strefie euro.”

Poranny komentarz makro - wtorek 4 marca.
MarketPulse.com

Dużą część portali informacyjnych zajmuje informacja o posiedzeniu RBA, które miało miejsce dziś w nocy. Gubernator RBA, Glenn Stevens, stwierdził, że prawdopodobny jest teraz dłuższy okres stabilnych stóp procentowych. Aktualna kasowa stopa procentowa w Australii to 2,50%. Ponadto RBA zauważa, że dolar australijski jest wciąż drogi, bezrobocie prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, a wzrost gospodarczy prawdopodobnie przybierze na sile wspierany przez stosunkowo niskie stopy procentowe i kurs AUD. Inflacja według oczekiwań banku pozostanie w okolicy celu 2-3% przez najbliższe dwa lata. Warto także podkreślić, że dziś w nocy ukazały się bardzo dobre dane z Australii o dynamice pozwoleń na budowę. W lutym ilość nowych pozwoleń wzrosła aż o 6.8% wobec -1,3% za styczeń.

Poranny komentarz makro - wtorek 4 marca.
Bloomberg.com

Dziś rynki zaczęły lekkim odreagowaniem spadków w wyniku wiadomości, jakoby prezydent Rosji, Władimir Putin, nakazał powrót wojsk z zachodniej części Rosji do baz. Jednostki te prowadziły w ostatnim czasie szeroko zakrojone ćwiczenia mające sprawdzić sprawność bojową. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że była to demonstracja siły wobec Ukrainy.

W dniu dzisiejszym czeka nas rozwój wydarzeń na Krymie, gdzie jeszcze wczoraj Rosjanie przedstawili ukraińskim jednostkom wojskowym ultimatum zgodnie z którym mają się poddać i opuścić bazy lub zostaną zaatakowane.

Ponadto o godzinie 9:00 opublikowana zostanie zmiana bezrobocia w Hiszpanii, a 10:30 CET ukaże się PMI w budownictwie z Wielkiej Brytanii – prognoza mówi o możliwym wyniku 63.6 wobec poprzedniego 64.6. Jeśli chodzi o brytyjski rynek budowlany, to jesteśmy optymistami, a każdy wynik powyżej 60.0 jest wyjątkowo dobry.

O 11:30 wystąpi członek MPC, Jon Cunliffe, w izbie lordów. Tematem słuchania jest kryzys w strefie euro. Dotychczasowe informacje pokazują, że MPC jest bardzo jednolite w swoich poglądach na politykę monetarną odnośnie funta i tu nie spodziewałbym się istotnych zawirowań dla GBP.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here