Naga MarketsWitam serdecznie w porannym komentarzu makro we wtorek 4 lutego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wczorajszy dzień to przede wszystkim odczyty PMI w wytwórstwie i mieszane wyniki z Europy, które zasadniczo wyglądają neutralnie, oraz wielkie rozczarowanie wynikiem w USA, który wyniósł 51.3 wobec poprzedniego odczytu 57.0 i niewiele niższej prognozy 56.2.

Dolar australijski zyskał w nocy dzięki decyzji RBA o utrzymaniu stóp procentowych i zmianie stanowiska w polityce monetarnej na neutralne. Pan Stevens zasugerował, że obecny poziom AUD jest komfortowy w świetle zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

Dziś czekamy na PMI w brytyjskim budownictwie oraz zamówienia w przemyśle w USA. Biorąc pod uwagę słabsze dane – szczególnie zamówienia na dobra trwałe – tutaj może również dojść do pogorszenia. Consensus zakłada -1.9% wobec poprzedniej wartości +1.8%. Czy wynik może być jeszcze niższy? Zapewne tak i warto mieć to na uwadze przy obecnych, szybko psujących się nastrojach na światowych rynkach.

Późnym wieczorem, 22:45 CET, Nowa Zelandia opublikuje dane z rynku pracy. Dobra sytuacja gospodarcza w Nowej Zelandii zaskoczyła jakiś czas temu rynki. Dużo pisało się o boomie na rynku nieruchomości, choć część tego boomu przypisuje się chińskim kupującym i choć rynek nieruchomości jest istotnym czynnikiem w PKB, to jednak zdrową gospodarkę cechuje niskie bezrobocie stymulujące konsumpcję. Konsensus zakłada spadek stopy bezrobocia z 6.2% do 6.0% i będzie to jasna informacja, czy gospodarka Nowej Zelandii rzeczywiście jest w dobrym stanie. Uwaga jednak na bezpośrednią reakcję. Problem z antypodami jest taki, że są dodatnio skorelowane z sentymentem na ryzyko i rynkami wschodzącymi. Obecnie rosnąca awersja do ryzyka może zepchnąć NZD mimo dobrych danych gospodarczych. Dzieje się tak dlatego, że w razie zabezpieczania długiej ekspozycji na rynkach wschodzących na płynniejszym NZD oraz AUD nikt nie będzie patrzył na jedną czy dwie dziesiąte procenta w gospodarce Nowej Zelandii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here