Naga MarketsPoranny komentarz makroDziś w nocy giełdy azjatyckie wypadły raczej bladoHang Seng zniżkuje kolejny dzień, tym razem jednak „tylko” -0.97% w porównaniu z -1.90% wczoraj. Nikkei notująca lekki wzrost w dniu wczorajszym, dziś również na minusie, Szanghaj minimalnie na zielono. Giełdy amerykańskie były wczoraj niezdecydowane, inwestorzy zepchnęli je o 0.14-0.25%, czyli stosunkowo niewiele. Wyraźnie wzrósł za to indeks VIX, bo aż do 16 punktów, co może oznaczać wzrost napięcia na rynkach, choć ciągle w normie.

Trwają zamieszki w Hong Kongu i wszyscy się obawiają, że nadchodzące dwudniowe święto i dwa złote tygodnie (okres urlopowy w Chinach) mogą wpłynąć na rozszerzenie protestów. Władze w Chinach mają natomiast dylemat – jak pisze Bloomberg – bo mogą próbować pacyfikować protesty, co może przynieść tylko chwilową poprawę i fatalne długofalowe skutki, albo ugiąć się i okazać słabość.Dziś w nocy przyszły słabe dane z Japonii, gdzie wydatki gospodarstw domowych kurczą się gwałtownie (-4.7% wobec -5.9% poprzednio r/r), a produkcja przemysłowa spada (wstępnie -1.5% wobec +0.4% poprzednio). Wyniki te stoją nieco w sprzeczności z tymi samymi danymi wg których sprzedaż detaliczna wzrosła kolejny miesiąc (+1.2% przy +0.6% poprzednio), a stopa bezrobocia spadła z 3.8% do 3.5%.

Dziś gwoździem programu są dane z Europy, a przede wszystkim inflacja CPI oraz stopa bezrobocia w strefie euro. Ostatni odczyt CPI okazał się nieco lepszy niż prognozowano i choć niczego specjalne to nie zmienia, to zasiało wątpliwości w analitykach. Stopa bezrobocia jest mniej istotna, choć prezes ECB Mario Draghi od czasu do czasu wspomina coś na ten temat.

Wielka Brytania publikuje dziś dane o rachunku bieżącym, ale też ostateczny odczyt PKB za II kwartał. Wszyscy oczekują dobrego, równego odczytu na poziomie 0.8%, tak jak poprzednio.

Za oceanem Kanada również wykaże dynamikę PKB, choć tam w ujęciu miesięcznym. Poprzedni wynik wyniósł 0.3%, tym razem ekonomiści prognozują 0.2%, jednak w ujęciu miesięcznym jest to wciąż całkiem sporo, szczególnie jak na kraj rozwinięty.

W Stanach Zjednoczonych oczy traderów zwrócone będą na konsumentów i badanie ich nastrojów wykonane przez Conference Board. Indeks osiągnął ostatnio wieloletni szczyt 92.4 i spodziewamy się utrzymania tego poziomu.

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here