Naga MarketsWitam w porannym komentarzu makro.

Na dziś zaplanowane było rozstrzygnięcie Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego jednak… zniknęło ono z kalendarza! Zdaje mi się, że taką sytuację widzę już drugi raz – pierwszy raz w listopadzie lub grudniu, wtedy myślałem, że coś pomieszałem. Przekopałem stronę trybunału, kilka kalendarzy i dopiero w streamie z newsami znalazłem wzmiankę, że coś ma być w styczniu, tylko nie wiadomo kiedy.

 – January ?? German Constitutional Court ruling on legality of the OMT

Na mój gust coś tu jest grubymi nićmi szyte. Sprawa nie jest chyba aż tak skomplikowana, żeby trybunał od czerwca 2013 nie mógł jej rozwikłać. Czyżby politycy opóźniali tę niemiłą niespodziankę? Oczywiście dla dobra ustroju…

Dziś wszyscy czekamy na odczyty nastrojów przedsiębiorców według ZEW zarówno dla Niemiec, jak i dla Europy. Od miesięcy z Europy napływają mieszane dane, ale wskaźniki ZEW miesiąc po miesiącu pną się w górę. Dotarłem do informacji, że obecnie analitycy szacują wynik na około połowę “prognozy” ankietowej. Poza ZEW kalendarz publikacji makro jest stosunkowo pusty. Niech to jednak Państwa nie zmyli. Dziś IMF ma opublikować, przed jutrzejszym otwarciem Światowego Forum Gospodarczego (WEF) w Davos, raport dotyczący prognoz dla światowej gospodarki. W niedawnych wypowiedziach oficjeli IMF pojawiały się stwierdzenia, jakoby prognozy dla wzrostu światowej gospodarki miały być lepsze od wcześniej zakładanych z uwagi na lepszą sytuację w USA, wzrosty na azjatyckich giełdach oraz normalizację warunków finansowych w krajach rozwiniętych.

Ponadto mamy dwa dość tajemnicze eventy w planach. Pan Nowotny z ECB ma przemawiać w Wiedniu, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości ma rozstrzygnąć o zasadności skargi Wielkiej Brytanii przeciwko UE w sprawie zakazu krótkiej sprzedaży.

To wszystko sprawia, że dzisiejszy dzień wydaje się być mało przewidywalny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here