Naga MarketsPoranny komentarz makroWczorajszy dzień był ponoć najbardziej depresyjnym w przeciągu całego roku. Dało się to odczuć między innymi na indeksie giełdy Szanghaju, który spadł o ponad 7.7%. Dzisiaj natomiast Shanghai Composite Index już zwyżkował i odrobił część strat. Dzisiejszy kalendarz makro raczej spokojny – rynki z niecierpliwością czekają na czwartkowe posiedzenie ECB.


Chińskie PKB

W nocy poznaliśmy odczyty chińskiego PKB. Rezultat za czwarty kwartał został zrewidowany do 1.5% w porównaniu do 1.9% w Q3. Pozytywnie zaskoczyły jednak wyniki rdr – konsensus mówił 0 7.2%, odczyt wyniósł natomiast 7.3%, co spowodowało pozytywną reakcję azjatyckich rynków.

W tym samym czasie opublikowane zostały również wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Oba odczyty okazały się korzystniejsze od rynkowych prognoz.

Niemieckie PPI

Z samego rana (08:00) Statistiches Bundesamt Deutschalnd podzielił się wynikiem indeksu cen producenckich (PPI). Osunięcia odnotowano zarówno w ujęciu miesięcznym (-0.7%, poprzednio 0.0%) oraz rocznym (-1.7%, poprzednio -0.9%).

EUR nie zareagowało jednak na wyraźnie niekorzystne publikacje.

Ankiety ZEW o 11:00

Jednym z najważniejszych wydarzeń sesji europejskiej będzie publikacja ankiet ZEW odnośnie obecnej sytuacji gospodarczej i sentymentu ekonomicznego w Niemczech, jak i w EMU. Prognozy mówią o wzrostach zarówno w przypadku naszych zachodnich sąsiadów jak całego Eurolandu.

Silne spadki, które obserwowaliśmy od połowy roku w końcu muszą znaleźć odreagowanie oraz korektę. Jak twierdzi Credit Agricole ankiety nie powinny przynieść żadnych niespodzianek i wyniki okażą się lepsze od zeszło miesięcznych.

Pozostałe dane

  • Dzisiaj uwagę warto zwrócić jeszcze na następujące odczyty:
  • 14:00 – zarobki w sektorze korporacyjnym (Polska)
  • 14:30 – dostawy w przemyśle mdm (Kanada)
  • 16:00 – indeks rynku mieszkaniowego NAHB (USA)
  • 16:00 – przemówienie Powella z FOMC (USA)
  • 22:45 – CPI rdr (Nowa Zelandia)

W nocy czeka nas natomiast publikacja oświadczenia polityki pieniężnej Banku Japonii oraz konferencja prasowa zaplanowana na 07:30.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here