Naga MarketsWitam serdecznie w porannym komentarzu.

Od rana dwa istotne wydarzenia, o których trąbią portale informacyjne, to wynik posiedzenia BoJ oraz protokoły RBA.

Bank Japonii utrzymuje politykę monetarną na stabilnym kursie zwiększając swój program stymulowania pożyczek bankowych dla przedsiębiorstw. QE natomiast pozostaje bez zmian i baza monetarna w dalszym ciągu będzie powiększana. Co ciekawe, pierwsze opinie analityków mówiły, że “BoJ nie podkręcił tempa drukarkom” i program skupu obligacji na kwotę 60-70 bilionów jenów rocznie (ok. 680 mld USD) pozostaje bez zmian. Co ciekawe, część osób uważa, że BoJ jest neutralny ponieważ nie powiększa luzowania. Otóż nie, BoJ jest ciągle ultra gołębi, a po prostu nie zmienia tego w żadną stronę. Jeśli chodzi o postrzeganie gospodarki przez BoJ, to niewiele się tutaj zmieniło. Zdaniem banku gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie przy słabej konsumpcji i poprawiającym się rynku pracy. Oczekiwania dotyczące inflacji rosną, podobnie jak eksport.

Pełny tekst oświadczenia BoJ

Reserve Bank of Australia opublikował protokoły z posiedzenia w lutym. Bank zauważa poprawę gospodarczą u najwięszych partnerów handlowych Australii. W kraju poprawa na rynku pracy spóźnia się za ożywieniem. RBA uznał, że po obniżeniu stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu należy wstrzymać się z dalszymi działaniami i oceniać sytuację oraz rezultaty. Pierwsze efekty luźnej polityki monetarnej są już dostrzegalne, a niższy kurs AUD utrzymał się od grudniowego posiedzenia. Rada uznała, że należy wstrzymać się z dalszymi działaniami i badać napływające dane. Ponieważ gospodarka rozwija się zgodnie z oczekiwaniami uznano, że najlepsza obecnie będzie stabilizacja stóp procentowych.

Pełny tekst protokołów RBA

Dziś czekamy na dane o rachunku bieżącym w strefie euro (10:00 CET) oraz odczyty inflacyjne z UK pół godziny później. Dane te są bardzo istotne pod kątem obecnej polityki BoE, natomiast ich wydźwięk powinien być raczej neutralny. CPI powróciła do poziomu średnioterminowego celu 2% i nawet niewielkie odchylenie w którąkolwiek ze stron nie powinno być szczególnie istotne. Warto śledzić przy tym PPI, ponieważ oprócz celu inflacyjnego BoE postanowił monitorować także wykorzystanie mocy produkcyjnych. W sytuacji w której ceny u producentów będą płaskie lub wręcz będą spadać, ciężko o wzrost inwestycji czy produkcji w przedsiębiorstwach.

ZEW opublikuje o 11:00 CET badania nastrojów gospodarczych w Niemczech i w EMU. Nastroje już od jakiegoś czasu są bardzo dobre, co potwierdziły ostatnie odczyty PKB. Jesteśmy optymistami jeśli chodzi o te wskazania.

Jak pisze o ZEW Credit Agricole:

“Niemiecki ZEW prawdopodobnie utrzyma się stabilnie wokół aktualnych, podwyższonych poziomów współgrając z dalszą poprawą warunków gospodarczych. Grudniowe twarde dane były mieszane, jednak PKB za IV kwartał zaskoczyło pozytywnie, a co ważniejsze dla ZEW, rynki finansowe wywindowały DAX o 6% z dołka w lutym pomimo problemów w EM im mieszanych danych z US. Pomimo, że niemiecki ZEW wygląda słabo przy aktywności gospodarczej, dalsza poprawa potwierdziła by przypuszczenie, że obecne ożywienie gospodarcze jest dobrze osadzone przy nastrojach przedsiębiorców poprawiających się w całej strefie euro, spadkach cen surowców i umocnieniu GBP – jest to korzystne dla inflacji.”

Źródło: eFXnews.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here