Naga MarketsPoranny komentarz makroWczorajszy dzień był raczej spokojny. Giełdy w miarę płasko oprócz NASDAQ, który stracił 1% oraz Shanghai 300 tracący dziś w nocy -0.77%.  Obligacje 2-10 lat US względnie płasko choć widać lekką presję na stopy zwrotu w dniu wczorajszym. Ubiegły tydzień stał natomiast pod znakiem sprzedaży obligacji. Wszytko to w oczekiwaniu na FOMC, który może okazać się bardziej jastrzębi niż dotychczas.

Inwestorzy szykują się na posiedzenie komitetu Fed w środę, jednak nie pozwólmy, by przyćmiło to inne potencjalnie ważne wydarzenia.Protokoły Banku Rezerw Australii mówią, że dolar australijski jest zbyt mocny, jak na szacunki dotyczące wartości fundamentalnej. Ponadto w najbliższym roku lub dłużej inwestycje w wydobyciu mają spadać. AUD jest zbyt silny biorąc także pod uwagę fakt spadających cen towarów na międzynarodowym rynku.

Dziś Wielka Brytania publikuje dane inflacyjne. Inflacja słabnie od jakiegoś czasu a dynamika płac utrzymuje się na najniższych poziomach od początku obecnego stulecia. Wzrost inflacji może być pozytywnym zaskoczeniem, jako że niewiele osób uważa to za prawdopodobne. Do tego dodamy raport o zatrudnieniu oraz protokoły BoE w dniu jutrzejszym i otrzymamy całkiem niezły obraz funta od strony fundamentalnej. Udział jastrzębi w ostatnim głosowaniu może budzić emocje, jako że w trakcie poprzedniego dwóch członków komitetu MPC zagłosowało za podwyżką stóp procentowych.

Również SNB wzbudza sporo zainteresowania. Bank odbędzie naradę w czwartek i traderzy spekulują na temat możliwej reakcji na ostatnie ruchy ECB i wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej. SNB może postąpić tak samo by zniwelować nierównowagę w stopach. EUR/CHF zbliżyło się niedawno do progu 1.20 i może się okazać, że SNB znów będzie musiał interweniować na rynku, żeby zatrzymać aprecjację CHF względem EUR.

Bob Jagendorf | Creative Commons License
Bob Jagendorf | Creative Commons License

O godzinie 11 czasu polskiego ZEW publikuje wyniki ankiet badających nastroje gospodarcze. Odczyty z ostatniego pół roku pokazują stały stopniowy spadek nastrojów z poziomu 63 do 8.6 w Niemczech i z 74 do 23.7 w EMU. A więc wyniki są fatalne i w obliczu kolejnych sankcji ze strony EU mogą się jeszcze bardziej pogorszyć. Odbicie w nastrojach może być odebrane bardzo pozytywnie, jako, że jest to wskaźnik rzutujący na przyszłość – wyprzedzający.

Popołudniu USA wypuszczą dane o inflacji cen u producentów (PPI), która sama w sobie jest umiarkowanie istotna, jednak rzutuje także na inflację konsumencką (publikacja jutro), co z kolei jest bardzo ważne dla FOMC (posiedzenie jutro). Dynamika cen u producentów wyniosła ostatnio 0.1% i tyle też wynosi prognoza na dziś. Warto jednak ją zakwestionować w obliczu kiepskich danych o dynamice produkcji przemysłowej a w szczególności wykorzystaniu mocy produkcyjnych, które obniżyło się zgodnie z wczorajszymi danymi.

Los portalu Comparic zależy właśnie od Was, czytelników! Jeśli podoba Ci się to, co czytasz lub oglądasz, proszę udostępnij w formie postu na swoim koncie społecznościowym, żeby więcej ludzi mogło do nas trafić. Przyciski znajdują się pod artykułem.

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here