Naga MarketsWczoraj dane z USA okazały się nader pozytywne. Sprzedaż detaliczna wzrosła znacznie powyżej oczekiwań, a zapasy przedsiębiorstw urosły mniej, niż się spodziewano. Obecnie rynki czekają na potwierdzenie tezy, że słabszy początek roku był wynikiem złej pogody i że teraz na wiosnę gospodarka US rozkwitnie.

W nocy protokoły RBA nie zaskoczyły nikogo, jednak to nie przeszkodziło inwestorom sprzedać AUD i NZD do EUR, USD czy JPY. Bank centralny Australii podkreślił po raz kolejny, że AUD jest historycznie drogi i nie wspiera dobrze gospodarki, a z drugiej strony, że niskie stopy procentowe działają pozytywnie na ekonomię oraz że bank spodziewa się dłuższego okresu stabilnych stóp procentowych o ile prognozy gospodarcze będą się wypełniać.

Dziś aż cztery potencjalnie istotne wydarzenia w kalendarzu:

10:30 – dane inflacyjne z UK, które mają wypaść neutralnie – zgodnie z prognozami – jedynie HPI ma potencjał do dalszego wzrostu aż do 7.2%. Analitycy Credit Agricole uważają, że niskie ceny dóbr importowanych będą skutecznie naciskać na ceny dóbr konsumenckich.

11:00 – ZEW z Niemiec i całej strefy euro.  Nastroje w Niemczech, po doskonałych odczytach z początku roku, odreagowały z poziomów powyżej 60.0 do 46.6. Obecnie ekonomiści prognozują odczyt zbliżony do poprzedniego. Nastroje w EMU wciąż mają pozostać dobre 60.7 exp. vs 61.5 prev.

14:30 – kluczowe dane dla dolara, inflacja konsumencka w USA. Oczekiwania są, jak to mówi Mario Draghi, dobrze zakotwiczone. Wzrost dynamiki cen będzie tym, na co wszyscy teraz czekają, choć nic nie wskazuje na to, by miało się tu coś poprawić. Poza CPI mamy jeszcze kilka wskaźników wyprzedzających, których ogólny wydźwięk może mieć pozytywny wpływ na USD.

14:45 – wystąpienie Janet Yellen na konferencji w Stone Mountain. Nie spodziewamy się, by mogła jeszcze bardziej zdołować dolara.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here