Naga MarketsPoranny komentarz makro - wtorek 14 stycznia

14.01.2014

Wczorajszy dzień był bardzo spokojny. Warto zwrócić uwagę, że nastroje wśród przedsiębiorców (wg wskazań NZEIR) wzrosły istotnie z 38 do 52.

Dziś istotne będą dwa bloki danych. O 10:30 Wielka Brytania publikuje dane inflacyjne, które w ostatnim kwartale pokazały spadek dynamiki inflacji. CPI spadła do 2.1%, a PPI -0.7%. Osobiście widzę trzy możliwe przyczyny osłabnięcia inflacji: (1) QE w wykonaniu BoE od jakiegoś czasu jest wyczerpane na poziomie 375 mld funtów, (2) w USA i EMU inflacja jest wyjątkowo niska, co przy wysokim imporcie na wyspy odciska piętno na cenach u rodzimych sprzedawców oraz (3) gospodarka UK mogła zwolnić w ostatnim kwartale (jak szacuje NIESR dynamika PKB mogła spaść z 0.8% w III kw. do 0.7% w IV kw.).

O 11:00 mamy dynamikę produkcji przemysłowej w EMU, która po dołowaniu w listopadzie ma szanse dźwignąć się na barkach dobrych wskazań z Francji i Niemiec. Poprzedni odczyt wynosił -1.1%, a obecnie konsensus zakłada aż 1.6% – wartość ta wydaje się być wyjątkowo wygórowana biorąc pod uwagę, że taką dynamikę produkcja przemysłowa EMU widziała ostatnio w marcu 2010 roku.

Poranny komentarz makro – wtorek 14 stycznia
Dynamika produkcji przemysłowej w EMU
Kliknij by powiększyć!

Drugim istotnym dzisiaj blokiem będzie paczka danych z USA, która jest dość rozciągnięta i zróżnicowana. O 14:30 standardowe wskaźniki, jak sprzedaż detaliczna z- oraz bez transportu, czy dynamika cen towarów importowanych. Około godziny 19:00 czasu polskiego czekają nas natomiast przemówienia dwóch członków FOMC, którzy przystąpią do głosowań komitetu w 2014 roku. Warto przynajmniej ogólnie spojrzeć, co mają do powiedzenia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here