Wczoraj słabość pokazała francuska produkcja przemysłowa notując -0.2% wobec -0.6% poprzednio. Prognoza na poziomie 0.6% okazała się zbyt optymistyczna. Z kolei dziś kolejny cios dla EMU, bilans handlowy Niemiec wypadł aż 2 mld EUR poniżej oczekiwań i 1 mld poniżej ostatniego odczytu.

Dziś nad ranem Bank Japonii ogłosił, że nie widzi potrzeby zmieniania dotychczasowej polityki monetarnej. Analitycy w większości spodziewali się takiego wyniku posiedzenia. Zdaniem banku CPI uderzy w 2% cel na początku 2015 roku i gdyby miały pojawić się jakieś zagrożenia dla tego celu, BoJ nie zawaha się przed działaniem. Silny popyt wewnętrzny wpływa pozytywnie na na cykl gospodarczy. Osłabienie jena było istotnym czynnikiem wzrostu cen. Czynniki pogodowe i święto nowego roku miały negatywny, tymczasowy wpływ na eksport. Japońska gospodarka jest bliska pełnemu zatrudnieniu, co pcha wynagrodzenia i ceny w górę. BoJ spodziewa się, że eksport ożywi się po ustaniu tymczasowych przeszkód. Jest nieprawdopodobne, by podwyżka podatku od sprzedaży wywołała recesję w stylu tej z 1997 roku. Wzrost gospodarczy w Azji powinien przyspieszyć w miarę jak rozwinięte gospodarki odżyją. BoJ nadal uważa, że ryzyko za granicą maleje. Na koniec BoJ podaje, że Bitcoin nie posiada właściwości, które wymagane są od walut.

BoJ utrzymał stopy procentowe i specjalne programy w niezmienionym kształcie.

Dziś o 10:30 prezes Banku Anglii, Mark Carney, zeznaje w parlamencie na temat inflacji w UK, prognoz BoE oraz ewentualnych działań ukierunkowanych na inflację.

Również o 10:30 UK opublikuje produkcję przemysłową oraz wytwórczą. Wyniki w ujęciu kwartalnym prognozowane są na podobnym poziomie, jak poprzednio. Duży skok dynamiki powinien dać się zauważyć w ujęciu rocznym i to te liczby mogą zaskoczyć najbardziej.

O godzinie 15:00 w USA ukaże się raport na temat wolnych miejsc pracy (wakatów) w gospodarce – tzw. JOLTS. Jest to bardzo ważny raport pokazujący prawdopodobny kierunek zmian w obrębie zatrudnienia.

Godzinę później, o 16:00 szacunkowa trzymiesięczna dynamika PKB w UK według instytutu NIESR. Poprzedni odczyt wynosił 0.8% i gdyby został utrzymany lub poprawiony, będzie to bardzo dobra wiadomość dla UK i funta.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here