Naga MarketsDziś w nocy Bank Rezerw Australii opublikował decyzję dotyczącą dalszej polityki monetarnej wraz z oświadczeniem, w którym znajdziemy z grubsza te same stwierdzenia, które znalazły się w nim po poprzednich posiedzeniach. Stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie ze stopą kasową na poziomie 2.50%. Bank zaznacza, że AUD jest drogi i nie wspomaga gospodarki oraz, co jest nowe, że inwestycje w górnictwie spadły istotnie. RBA ostrzega także, że wzrost gospodarczy utrzyma się poniżej trendu przez najbliższy rok. Neutralne oświadczenie w połączeniu z pozytywnym PMI z Chin (rządowe oraz HSBC) dodało dolarowi australijskiemu skrzydeł.

Dziś dzień PMI. Europa, Wielka Brytania oraz USA publikują wyniki ankiet menadżerów odpowiedzialnych za zakupy w wybranych firmach sektora wytwórczego. Na dokładkę zarówno Niemcy, jak i cała strefa euro przedstawią dane o zmianie zatrudnienia. Co ciekawe, prognozy dotyczące PMI znajdują się bardzo blisko poprzednich poziomów zarówno w USA, UK, jak i EMU – wszystkie powyżej 50.0, co oznacza poprawę względem poprzedniego miesiąca.

Nie bez znaczenia będą także dane z Hiszpanii (PMI), gdzie sytuacja wydaje się już w miarę spokojna, a także Włoch (PMI, bezrobocie), gdzie wciąż rynki odczuwają napięcie. Sytuacja makroekonomiczna wygląda póki co na stabilną, jednak ewentualne sygnały pogorszenia mogą odbić się rynkom czkawką.

Bloomberg.com

Tymczasem prasa pisze o planach inwestycyjnych japońskich firm mimo słabnących nastrojów w kraju. Dzisiejszy raport Banku Japonii pokazuje, że wielkie korporacje planują zwiększyć inwestycje, na co liczy obecny rząd Shinzo Abe. Japońskie firmy siedzą na ogromnych pokładach gotówki podczas, gdy rozpędzona dzięki stymulacji inflacja przekroczyła 5-krotnie dynamikę płac, co jest bardzo złym znakiem dla nastrojów konsumentów. Więcej w Bloomberg.com.

Z kolei w Iraku sytuacja się rozwija, obecnie Kurdowie posiadający pół-autonomię i wojsko stabilizują sytuację na północy kraju. Ceną za to będzie planowane referendum w sprawie niepodległości regionu. Więcej w Bloomberg.comtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here