Naga Markets



Poranny komentarz makroŚrodowa sesja upłynie pod dyktando posiedzenia Banku Kanady – decyzje dotyczące polityki pieniężnej poznamy o 16:00 – godzinę później odbędzie się natomiast konferencja prasowa. Warto śledzić ruchy na dolarze kanadyjskim, na euro panował będzie bowiem spokój w zwią


Co wydarzyło się wczoraj? Rekordowe housing starts

Wtorkowa sesja charakteryzowała się niewielkimi ruchami nie tylko na rynku walutowym, ale również i akcyjnym. Indeks S&P500 zamykał się 0.14% pod ceną otwarcia. Podobnie sytuacja wyglądała dzisiejszego ranka na azjatyckich parkietach – wyróżnił się jedynie Nikkei, który zyskał prawie 2%. Ropa brent notuje spadki drugi dzień z rzędu i obecnie porusza się w okolicach $48,6/baryłka.

Wczorajsza publikacja amerykańskich housing starts (więcej o wskaźniku przeczytasz w słowniku makro) przekroczyła oczekiwania analityków i we wrześniu indeks uplasował się na poziomie 6,5%. Jest to drugi co do wielkości odczyt w przeciągu ostatnich ośmiu lat. Zdaniem uczestników rynku aktywność na rynku nieruchomości może wzrosnąć nawet o 50% w przeciągu kilku następnych lat, zapewniając ważne źródło siły gospodarczej.

Dane publikowane do tej pory – japoński bilans handlowy

Jeżeli chodzi o dane publikowane do tej pory, to nocą pojawiły się jedynie wyniki bilansu handlowego Japonii. Dynamika zysków z eksportu osunęła się do 0.6% (prognoza 3.4%, poprzednio 3.1%). Import również zaliczył silne osunięcie (-11.1%), okazał się jednak delikatnie lepsze od projekcji (-11.7%, poprzednio -3.1%).

Warto jednocześnie zauważyć, że Kraj Środka jest wyłączony ze środowego handlu w związku z corocznym festiwalem Chung Yeung – w tym dniu instytucje finansowe, szkoły oraz urzędy są pozamykane. Festiwal ma miejsce dziewiątego dnia, dziewiątego miesiąca (według chińskiego kalendarza) i odbywa się od 25 roku naszej ery.

Co czeka nas dzisiaj? BoC o stopach procentowych

Jakie publikacje czekają nas dzisiaj? Tak naprawdę do godziny 16:00 kalendarz makroekonomiczny wcale nie będzie nam potrzebny (oprócz odczytu pożyczek sektora publicznego w UK o 10:30). Najważniejsze dane zaczną napływać późnym popołudniem z Kanady – właśnie o szesnastej poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, raport polityki pieniężnej oraz oświadczenie. Na 17:15 zaplanowano natomiast konferencję prasową z udziałem gubernatora BoC.

Oprócz tego o 16:30 podana zostanie zmiana zapasów ropy w USA, a o 19:00 i o 19:30 na mównicy pojawią się kolejno Carney z BoE oraz Powell z FOMC. Wypowiedzi obu Panów z pewnością warto posłuchać – mogą bowiem wpłynąć na notowania funta oraz dolara.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here