Naga Marketskomentarz_makroWczorajsza sesja na głównych parkietach Europy zakończyła się spadkami. DAX zamknął się 0,34% poniżej poniedziałkowego zamknięcia, CAC40 0,28% pod kreską, FTSE250 jedynie -0,12%. Niedźwiedzie nie ominęły również polskiego parkietu – indeks WIG20 zakończył dzień na 0,47% minusie. Negatywnie zaskoczyły również dane z amerykańskich przedsiębiorstw…


Zmiana wskaźnika bazowych zamówień na środki trwałe raportowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwa okazała się gorsza od prognoz (0,5%)  i wyniosła -0,2% w ujęciu miesięcznym. Spadek ten znalazł odzwierciedlenie w gorszym wskaźniku zaufania konsumentów. Według Conference Board wyniósł on w kwietniu jedynie 94,2 podczas gdy rynkowe prognozy kształtowały się na poziomie 96,0. Również wskaźnik zamówień na dobra kapitałowe po półtora roku spadków nie wykazuje chęci zmiany trendu co pokazuje, że amerykańskie przedsiębiorstwa wciąż niechętnie inwestują.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednym z ważniejszych punktów dnia było wystąpienie gubernatora Bank of Canada, Stephena Polloza na spotkaniu zorganizowanym przez Investment Industry Association of Canada oraz Securities Industry and Financial Markets Association w Nowym Jorku. Polloz podzielił się z zebranymi swoimi spostrzeżeniami na temat gospodarki Kanady, twierdząc jednocześnie, że powinna ona w tym roku włączyć dopalacze i zacząć działać z pełną mocą. Gubernator BoC nie był jednak w stanie określić kiedy polityka monetarna Kanady zostanie znormalizowana.

USDCADH4Dla inwestorów handlujących na GBP ważnym komunikatem były wyniki kolejnego sondażu przed czerwcowym referendum. Wyniki ankiety ICM wskazały na 46% zwolenników Brexitu i jedynie 44% euroentuzjastów. Kabel na wiadomość o wynikach zareagował dynamicznym spadkiem o około 30 pips.

GBP/USD wciąż znajduje się w okolicy zeszłorocznego minimum (czerwona linia)
GBP/USD wciąż znajduje się w okolicy zeszłorocznego minimum (czerwona linia)

W nocy mogliśmy również śledzić dane z Antypodów. Pierwszy opublikowany został bilans handlowy Nowej Zelandii. Dane przedstawiły się dwojako, ponieważ w ujęciu miesięcznym wartość bilansu znacznie rozminęła się z prognozami (112 mln NZD wobec 476 mln NZD prognozy) jednak w stosunku do marca zeszłego roku wynik okazał się mniej ujemny co postrzegane jest jako pozytywny sygnał dla waluty.

Znacznie większe emocje związane były z publikacją australijskiego CPI. Raport okazał się szokująco niski (-0,2% k/k wobec prognoz na poziomie 0,3% oraz 1,3% r/r wobec prognoz na poziomie 1,8%) co spowodowało natychmiastową reakcję niedźwiedzi i spadek australijczyka o około 100 pips:

AUDUSDH1

Na co jeszcze czekamy?

Po nocnych danych z Antypodów oraz pierwszych publikacjach z Europy najbliższe dane zostaną opublikowane w Wielkiej Brytanii. O10:30 poznamy pierwsze szacunki brytyjskiego PKB w pierwszym kwartale 2016 roku.

Spoglądając w stronę Ameryki, czekać będziemy na zaplanowaną na godzinę 14:30 publikację bilansu handlowego towarów w Stanach. Dziewięćdziesiąt minut później opublikowany zostanie amerykański raport dotyczący sprzedaży nieruchomości w toku. O 16:30 handlujący ropą naftową śledzić będą kolejny raport EIA dotyczący wielkości amerykańskich zapasów ropy naftowej.

Głównym punktem dnia będzie jednak decyzja FOMC w sprawie wysokości amerykańskich stóp procentowych. Podobnie jak w marcu, rynek i w tym miesiącu nie przewiduje żadnych zmian w dotychczasowej polityce Fed. Najciekawszą publikacją będzie więc oświadczenie z posiedzenia FOMC opublikowane o 20:00.

43891Jakby tego było mało decyzję na temat kształtu własnej polityki monetarnej podejmie również RBNZ. Opublikowana ona zostanie o 23:00 czasu polskiego i podobnie jak w przypadku Fed – nie oczekuje się jakichkolwiek zmian w tej kwestii.

 Proponowane analizy:

Na wykresie H4 pary NZD/USD doszło do przełamania dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, który stanowił wsparcie dla ceny. Korekta jaka wystąpiła po przebicia doprowadziła do testu wcześniejszego wsparcia już jako nowego oporu. Testowany był także opór…Czytaj dalej

2704-NZDUSD-OTConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here