Naga MarketsPoranny komentarz makroNa pierwszy rzut oka środowy kalendarz makro sprawia wrażenie zdecydowanie krótszego niż wczoraj. Rzeczywiście, liczba publikacji jest mniejsza, jednak „skondensowanie” tych bardzo istotnych zdecydowanie wyższe. W związku z tym czeka nas kolejny dzień pełen emocji!


Co wydarzyło się wczoraj – słabe przemysłowe ISM!

Pomimo tego, że Wall Street zamykało się na plusie, to azjatyckie rynki giełdowe osiągały bardzo mieszane wyniki nie wykorzystując do końca potencjału przygotowanego przez Amerykę. Wczorajsze niespodziewane osunięcie wskaźnika przemysłowego ISM doprowadziło do osłabienia dolara amerykańskiego oraz spłaszczenia krzywej obligacji – rentowność 10-latków osunęła się o 6p.b. do 2,16%, EUR/USD porusza się natomiast w okolicach 1.0611.

Wspomniane wyniki ISM spadły do 48,6, co oznacza najgorszy rezultat od czerwca 2009 roku. Komponent wskaźnika – nowe zamówienia w przemyśle – również wyraźnie w dół do 48,9 (poprzednio 52,9. W momencie gdy sektor pozaprzemysłowy radzi sobie zdecydowanie lepiej, powyższe odczyty nie powinny zmienić oczekiwań rynkowych co do pierwszej podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej w połowie grudnia. Inwestorzy zdecydowanie więcej uwagi poświęcają zaplanowanemu na piątek NFP.

Najnowsze dane ze strefy euro wcale nie wskazują, że luzowanie polityki pieniężnej jest potrzebne – nie oznacza to jednak, że stanie się ono mniej prawdopodobne. Stopa bezrobocia spadła w październiku do 10,7%, natomiast finalny odczyt PMI przemysłowego uplasował się na wysokim poziomie 52,80.

Dane publikowane do tej pory – PKB Australii

Dzisiaj w nocy (01:30 naszego czasu), poznaliśmy odczyty australijskiego PKB – w ujęciu r/r rezultat pokonał oczekiwania analityków plasując się na 2,5% (prognoza 2,4%, poprzednio 2,0% – po rewizji w górę). PKB r/r natomiast na 0,9% (prognoza 0,8%, poprzednio 0,2% – po rewizji w dół).

W trakcie sesji azjatyckiej mogliśmy również wysłuchać wypowiedzi prezesa RBA – Glenna Stevensa – który poruszał temat ruchów na dolarze australijskim. Jego zdaniem ostatnie swingi pozwoliły uchronić lokalną gospodarkę przed zgubnym cyklem inflacyjnym. Dodatkowo pozytywnie patrzy na wzrost gospodarczy, który w ostatnich latach nie napawał optymizmem, zaczyna jednak zdecydowanie się poprawiać.

Kilkadziesiąt minut później na mównicy pojawił się Lael Brainard będący jednym z oficjeli Rezerwy Federalnej. Twierdził między innymi, że na rynku pracy cały czas znajduje się miejsce do dalszego zawężania bezrobocia oraz zwiększenia partycypacji siły roboczej w zatrudnieniu.

Z danych w trakcie porannych godzin sesji europejskiej poznaliśmy jedynie zmianę zatrudnienia w Hiszpanii, która została opublikowana tuż przed 09:00 – liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 27 tysięcy (prognoza -10 tysięcy, poprzednio +82 tysiące).

Sesja środowa – europejskie CPI i raport ADP z USA

Prognozowana zmiana CPI w strefie euro
Prognozowana zmiana CPI w strefie euro

W godzinach przedpołudniowych czekają nas jeszcze tylko dwa wydarzenia na Starym Kontynencie. Mowa tutaj o publikacji inflacji CPI oraz PPI w strefie euro. Analitycy zakładają, że CPI r/r wzrośnie do 0,2%, natomiast bazowa roczna CPI osunięcie się do 1.0%. Kolejne wydarzenie to decyzja Narodowego Banku Polskiego w sprawie stóp procentowych o 11:30 – nikt nie spodziewa się tutaj co prawda dalszego luzowania, warto jednak śledzić komentarze pojawiające się już po samym posiedzenie RPP.

Za ocean przeniesiemy się o godzinie 14:10 – właśnie wtedy na mównicy pojawi się bowiem Lockhart z FEDu. Dzisiaj oprócz niego jeszcze kilka innych przedstawicieli Rezerwy Federalnej będzie zabierało głos:

  • Dwkrotnie Janet Yellen o godzinie 14:30 oraz 18:25
  • Williams z FOMC o godzinie 21:40

Jeżeli chodzi natomiast o publikację danych makroekonomicznych to już o 14:15 raport z rynku pracy ADP, z którego interesuje nas przede wszystkim zmiana zatrudnienia w USA – prognoza 190 tysięcy, poprzednio 182 tysiące. Dla wielu inwestorów jest to bowiem prognostyk publikacji piątkowego NFP.

Następnie o 16:00 Bank Kanady opublikuje oświadczenie polityki pieniężnej oraz poda decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynki spodziewają się utrzymania dotychczasowej retoryki podczas ostatniego posiedzenia w 2015 roku i braku dynamiczniejszych ruchów ze strony Bank of Canada.

Na koniec dnia jeszcze Beżowa Książka o 20:00więcej na jej temat przeczytać można w słowniku makro.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here