Naga MarketsPoranny komentarz makroW czwartek Amerykanie rozpoczynają długi weekend. Z pewnością będzie miało to wyraźny wpływ na aktywność rynkową w związku z zamknięciem instytucji finansowych. Spokojny tydzień jednak się przyda – początek grudnia zapowiada bowiem sporo emocji!


Co wydarzyło się w weekend? – gołębi Mario Draghi

W piątek prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, skupił na swojej osobie sporo uwagi – wszystko za sprawą gołębich wypowiedzi odnośnie możliwego luzowania polityki pieniężnej. Rozpoczynający się tydzień powinien być jednak dosyć spokojnym – początek grudnia (kolejny tydzień) przyniesie bowiem posiedzenie wspomnianego przed chwilą ECB oraz odczyty z amerykańskiego rynku pracy (w tym wyniki NFP). Nawet gdyby 10-letnie obligacje strefy euro były naciskane przez sporą ilość rynkowej podaży co może wywołać zmienność wśród głównych walorów, to eksperci nie spodziewają się silniejszych wahań na podstawowych parach walutowych.

Jeżeli chodzi o indeksy to piątek dla S&P500 zakończył się na +0,38%, EuroStoxx natomiast praktycznie płasko – azjatyckie rynki na zielono, oprócz chińskiego parkietu, który delikatnie się osuwał. EUR/USD w poniedziałkowy poranek dotyka 1.06, rynek cały czas przetrawia bowiem piątkową wypowiedź Mario Draghi’ego. Prezes ECB twierdził między innymi, że „ECB zrobi wszystko co jest możliwe, aby podnieść poziom inflacji i to w jak najkrótszym czasie”.

W weekend miejsce miały również wybory w Argentynie, które wygrał lider centro-prawicowej opozycji Maurico Macri. Może to być początek reform liberalizujących gospodarkę, okres poprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi (zniesienie ograniczeń walutowych), cięć podatków, czy też dalszych negocjacji z pożyczkodawcami. Rynek jak na razie pozytywnie reagował na wyniki wyborów.

Kalendarz makro w tym tygodniu – przed Świętem Dziękczynienia

Korelacja pomiędzy PKB strefy euro oraz łącznym indeksem PMI Markit?
Korelacja pomiędzy PKB strefy euro oraz łącznym indeksem PMI Markit?

Poniedziałkowa sesja upłynie pod hasłem PMI przemysłowego i usługowego według Markit. Pierwsze odczyty poznaliśmy o godzinie 09:00 (dla Francji) – PMI przemysłowe na poziomie 50,80 (prognozowano 50,70), natomiast usługowe 51,30 (prognozowano 52,60). Po drodze jeszcze wyniki dla Niemiec, strefy euro i Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego w kalendarzu warto dzisiaj zwrócić uwagę również na posiedzenie Eurogrupy o godzinie 13:00 oraz sprzedaż istniejących domów w USA o 16:00.

Wtorek rozpoczniemy już o 01:05 od przemówienia prezesa Banku Rezerw Australii – w jego wypowiedzi doszukiwać będziemy się wskazówek odnośnie dalszego kształtowania ścieżki polityki pieniężnej. Następna istotna publikacja to poranne prognozy niemieckiego PKB – wskaźniki zakładają utrzymanie na 1,8% r/r oraz 0,3% kw/kw. O 14:30 uwagę zwrócimy na amerykański bilans handlowy dóbr konsumpcyjnych, a o 16:00 na wskaźnik zaufania konsumentów (prognozowane kolejne wzrosty do 99,50).

Środę ponownie jak wtorek otworzymy w nocy – o 00:50 Bank Japonii publikuje bowiem protokoły ze swojego ostatniego posiedzenia (podczas którego nie podjął żadnych decyzji w sprawie polityki monetarnej, a na które rynki zareagowały wzrostami na jenie). Oprócz tego sesja dosyć spokojna – dopiero o godzinie 14:30 festiwal amerykańskich publikacji o średnim znaczeniu rynkowym (dotyczących głównie wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych), a dodatkowo zamówienia na dobra trwałego użytku i wnioski o zasiłki dla bezrobotnych.

W czwartek rozpoczynamy amerykański długi weekend – wszystko za sprawą Święta Dziękczynienia po drugiej stronie oceanu. Gdy USA jest wyłączone z handlu, na rynku zazwyczaj jest bardzo spokojnie i nie dzieje się zbyt wiele. Widać to również po kalendarzu, w którym jedyne ciekawsze publikacje to produkcja przemysłowa Szwajcarii op 09:15 oraz sondaż zaufania konsumentów w Niemczech o 13:00.

Piątek to natomiast największy festiwal wyprzedażowy w całych Stanach Zjednoczonych, czyli Black Friday – Amerykanie ruszą do sklepów stacjonarnych i internetowych, aby zakupić pierwsze prezenty przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem – w kalendarzu znowu brak USA. W Europie skupimy się natomiast na projekcji brytyjskiego PKB (10:30) oraz raporcie stabilności finansowej UE (12:00).

Po tym dosyć spokojnym weekendzie czeka nas jednak prawdziwa burza zmienności na początku grudnia – wszystko za sprawą wspomnianego wcześniej posiedzenia ECB i publikacji amerykańskiego NFP.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here