Naga MarketsAuthor: MPD01605, Creative Commons License
Author: MPD01605, Creative Commons License

Dziś mamy długo wyczekiwane posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i powiem szczerze – dopóki nie będzie żadnej nowej wojny, katastrofy humanitarnej, czy apokalipsy, nic innego dziś się nie liczy. No, może trochę jutrzejsze NFP.

BNP Paribas oczekuje, że to konferencja prasowa po decyzji będzie kluczowym punktem programu. Analitycy BNPP spodziewają się szczegółów na temat programu ABS, który ogłoszony został we wrześniu.„Każda dalsza wskazówka na temat skali ekspansji bilansu ECB będzie kluczem. Ciężko jest ocenić oczekiwania rynku, gdyż ciężko określić jaki wynik byłby uważany za rozczarowujący czy zbyt daleko idący. (…) Draghi musi przekonać inwestorów, że działania ECB będą wystarczająco duże, by wzmocnić oczekiwania inflacyjne, ale też możliwe do zwiększania, gdyby inflacja dalej spadała. Jeśli zawiedzie, rzeczywiste stopy procentowe na euro mogą ruszyć w górę naciskając na krótkie pozycje na EUR.”

BNP Paribas jest mocno niedźwiedzi, jak chodzi o EUR przed posiedzeniem ECB utrzymując krótkie pozycje na EUR/CAD i EUR/USD w swoim portfolio.

Zdaniem analityków Bank of America, przekaz z ECB może być dwuznaczny.

„Mario Draghi podkreśli prawdopodobnie w trakcie konferencji, że jest jeszcze za wcześnie by określić wielkość programu skupu ABS, jednocześnie twierdząc, że TLTRO i ABS powinny być rozpatrywane łącznie jako uzupełniające się. Poza tym połączenie ABS z TLTRO sugeruje, że program będzie trwał 2 lata, jednak są pewne zalety pozostawienia go w formie otwartej. Nie spodziewamy się by ECB zawiódł w tym tygodniu i nie spodziewamy się też umocnienia euro. Nasz podstawowy scenariusz nie niesie za sobą szczególnego wpływu na EUR, w naszej ocenie. Jeednakże, widzimy zagrożenie, któremu ECB może chcieć przeciwdziałać, a jest to rozczarowanie słabością TLTRO w pierwszej rundzie – aby temu zaradzić, Draghi może zapewnić, że ECB jest gotowe podjąć dodatkowe działania.”

Tymczasem, jak donosi ForexLive, Mario Draghi podczas wczorajszej uroczystej kolacji stwierdził, że „Obniżanie stóp procentowych, czy TLTRO nie zachęcą firm do brania kredytów i inwestowania, ponieważ firmy są niepewne co do przyszłości, a ich przychody ograniczone. Polityka monetarna nie jest w stanie zrobić wszystkiego, wielkie znaczenie ma polityka fiskalna, skala obciążeń podatkowych i dodatkowych kosztów oraz utrudnień wynikających z nadmiernej regulacji. To może sugerować, że postawa prezesa ECB względem dalszego luzowania nie jest taka skrajna, jak część uczestników rynku może sądzić. Jak odciśnie się to na dzisiejszej decyzji banku?

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here