Naga MarketsPoranny komentarz makroZa nami naprawdę aktywna noc i sesja azjatycka. Najpierw poznaliśmy protokoły z grudniowego posiedzenia Banku Japonii – co prawda nie przyniosło ono żadnych decyzji, ani silniejszej zmiany retoryki, ale rynki oczywiście wczytywały się w tekst (pełna treść pod linkiem). Obawy o spadki inflacji doprowadziły ostatecznie do delikatnych osunięć japońskiego jena.

Następnie śledziliśmy australijskie wyniki bilansu handlowego – dynamika eksportu wyraźnie osunęła się (-5%) – wszystko za sprawą problemów, z którymi boryka się Kraj Środka, w ostatnim czasie. Mówiąc o Chinach, uwagę należy zwrócić na PMI usługowe według instytutu Caixin. Pomimo prognoz spadkowych wyraźnie odbiło w górę i uplasowało się na poziomie 52.40, zamiast na 50.50. Nie pozwoliło to jednak na znaczną poprawę nastrojów na azjatyckich rynkach, które ponownie zamykały się na minusie – SCI (Shanghai Composite Index) tracił pod koniec sesji 0.4%.

Nocą przed parlamentem występował również Haruhiko Kuroda – gubernator wspominanego przed chwilą Banku Japonii. Mówił bardzo wiele o obecnej polityce monetarnej banku oraz o strategiach luzowania, które są stosowane. USD/JPY podczas całego wystąpienia poruszał się w bardzo wąskim zakresie handlowym. Prezes BoJ nie powiedział bowiem niczego, czego wcześniej nie mogliśmy usłyszeć z jego ust.

USDJPY D1 nocą poruszał się ostatecznie w wąskim zakresie 50 pipsów
USDJPY D1 nocą poruszał się ostatecznie w wąskim zakresie 50 pipsów

Jeżeli chodzi natomiast o dane sesji środowej, to inwestorzy w trakcie europejskiego poranka skupią się przede wszystkim na wynikach PMI usługowego Markit dla kolejnych gospodarek unii monetarnej. Rezultaty dla całej strefy euro poznamy o 10:00 – prognoza mówi o 53.60 (wynik ma pokryć się z odczytem z zeszłego miesiąca). Godzinę później (11:00) KE opublikuje oficjalne prognozy gospodarcze dla Eurolandu oraz Unii Europejskiej. Dokument będzie zawierał w sobie podsumowanie ostatnich wydarzeń makroekonomicznych i aktualizację projekcji kształtowania się PKB w poszczególnych państwach wspólnotowych.

W kalendarz ponownie spojrzymy dopiero w godzinach popołudniowych. O 14:15 prywatny instytut ADP opublikuje raport o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (w sektorze prywatnym). W zeszłym miesiącu jego silne wzrosty do 257 tysięcy dały analitykom sygnał, że równie niespodziewanie wzrosnąć może NFP – co w pełni się sprawdziło. Teraz projekcje podają zmianę zatrudnienia ADP na poziomie 195 tysięcy. Wytypuj rezultat piątkowego NFP i zgarnij $1000 środków handlowych!

Oprócz raportu z rynku pracy poznamy również wyniki PMI usługowego Markit (15:45) – prognoza i wynik za okres poprzedni 53.70. Amerykanie zdecydowanie pilniej śledzą jednak PMI pozaprzemysłowe ISM – swojego rodzimego instytutu statystycznego. Prognoza mówi o delikatnych spadkach z 55.30 do 55.10.

Zdaniem analityków PMI pozaprzemysłowe ISM powinno utrzymać się na silnych poziomach
Zdaniem analityków PMI pozaprzemysłowe ISM powinno utrzymać się na silnych poziomach

W czwartek natomiast wszystkie oczy na Bank Anglii – zapadnie bowiem decyzja w sprawie stóp procentowych i dalszej ścieżki polityki pieniężnej!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here