Naga MarketsWitam serdecznie w porannym komentarzu makro.

Wczorajszy dzień był w miarę spokojny, jeśli chodzi o rynki, co widać po tracącym szeroko jenie oraz dodatnich indeksach giełdowych z Europy, a także Ameryki.

Wczorajsze dane makro nie były aż tak pozytywne, jak te poniedziałkowe. PMI w budownictwie w UK wciąż bardzo wysoko 62.6 wobec prognozy 63.2 i poprzedniego odczytu 64.6. Spadek w stosunku do stycznia jest wyrazny, ale wciąż jesteśmy sporo powyżej 60.0.

Co istotne, dynamika cen u producentów w strefie EUR przyjęła wartość ujemną -0.3% m/m wobec +0.2% miesiąc wcześniej. Dynamika cen w ujęciu rocznym (styczeń) wyniosła -1.4% wobec -0.8% miesiąc wcześniej. Zatem radość z faktu, że CPI wyniosło ostatnio 0.8% zamiast 0.7% może być przedwczesna.

Dziś od rana dobre dane z Australii, mówiące że PKB tej gospodarki wzrósł aż o 2.8% rok do roku (4 kwartał). Kwartał do kwartału natomiast mamy wzrost o 0.8% przy poprzednim odczycie 0.6%. To bardzo dobre dane.

Ponadto PMI w usługach w Chinach, według HSBC, wyniósł w lutym 51.0 wobec 50.7 w styczniu. To kolejny mocny akcent dla AUD/CNY oraz rynków wschodzących.

Do południa czekają nas jeszcze PMI w usługach z UK oraz ze strefy euro, która wykaże także sprzedaż detaliczną oraz PKB kwartał do kwartału.

Sesja amerykańska obfitowała będzie w dane charakterystyczne dla pierwszego tygodnia miesiąca. Będzie zatem zmiana zatrudnienia wg ADP, która jest standardową wprawką do piątkowego raportu o zatrudnieniu. USA opublikują także PMI w usługach, a Fed wypuści Beżową Księgę.

Dziś o 16:00 czasu polskiego, Bank Kanady wyda oświadczenie o dalszej polityce monetarnej. Pan Stephen Poloz, prezes BoC, stwierdził ostatnio, że nie będzie obniżał stóp procentowych w tym momencie, gdyż osłabienie CAD sprzyja powrotowi inflacji do celu w ciągu najbliższych dwóch lat.  Zdaniem ekonomistów nie ma powodów, by oczekiwać zmiany stóp procentowych.

Beige Book według prognoz ma pokazać, że gospodarka US nadal rozwija się w umiarkowanym tempie, a ostatnie słabsze dane o zatrudnieniu oraz sprzedaży detalicznej można zrzucić na złą pogodę. Ważny jest fakt, że Beige Book dotyczy konkretnych regionów, zatem będzie można sprawdzić, gdzie wyniki będą wyraznie słabsze, a gdzie po prostu doszło do spowolnienia. W skrajnej sytuacji, “BG” może dać sygnał, że FOMC zrobie przerwę w zwijaniu w tym miesiącu, co w krótkoterminowym ujęciu nie byłoby najlepsze dla dolara. W dłuższym terminie dolar może tracić z powodu globalnego ożywienia gospodarczego i apetytu na ryzyko wśród managerów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here