Naga MarketsWczorajsze dane o sprzedaży istniejących domów w USA wypadły blisko konsensusu utrzymując status quo w ocenie gospodarki US.

Dziś w nocy opublikowana została inflacja konsumencka w Australii (CPI), która okazała się niższa od prognoz: kw/kw 0.6% vs 0.8% exp., r./r. 2.9% vs 3.2% exp. Ponadto PMI z Chin (HSBC) nie był tak dobry, jak niektórzy oczekiwali i trafił w medianę analityków 48.3. Dolar Australijski stracił gwałtownie do pozostałych głównych walut na fali rozczarowania inwestorów spekulujących odnośnie możliwego zacieśniania polityki monetarnej przez RBA przyciskane rosnącą inflacją.

Dziś kalendarz jest bardzo ciężki:

1. Europa publikuje odczyty PMI w usługach oraz wytwórstwie. Prognozy są w większości wypadków blisko poprzednich odczytów. Przypominamy, że wynik 50.0 jest wskazaniem neutralnym, wartość powyżej tego poziomu sugeruje poprawę w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast liczba słabsza oznacza pogorszenie warunków.

2. Protokoły Banku Anglii powinny wykazać stabilność poglądów komitetu monetarnego (MPC). Poprzednie posiedzenie miało miejsce jeszcze przed spadkiem stopy bezrobocia z 7.2% do 6.9%, dlatego najistotniejsze będą poglądy komitetu na inflację. Spadająca CPI poniżej 2% daje BoE pole do działania i zdejmuje presję czasu na zacieśnianie polityki monetarnej.

3. Popołudniu opublikowana zostanie dynamika sprzedaży detalicznej w Kanadzie, która ostatnim razem zaskoczyła pozytywnie inwestorów. Obecnie spodziewany jest odczyt niższy od poprzedniego, ale wciąż dodatni (0.5% szeroki, 0.6% rdzeń).

4. Z USA dwa ważne odczyty: PMI wytwórców oraz sprzedaż nowych domów w USA. Projekcje mówią o wzroście PMI, z kolei sprzedaż nowych budynków mieszkalnych ma pozostać bez zmian.

5. O 23:00 czasu polskiego zakończy się spotkanie Banku Rezerw Nowej Zelandii, który ma dziś zdecydować o podstawowej stopie procentowej (OCR). Bank na ostatnim posiedzeniu podniósł OCR o 25 punktów bazowych z 2.50% do 2.75% po płaskim okresie (5 lat) obniżonych stóp procentowych. Analitycy sądzą, iż ostatnia podwyżka rozpocznie cykl podwyżek podążających za rozwijającą się dynamicznie gospodarką i rynkiem nieruchomości. Analitycy prognozują kolejną podwyżkę stóp o 25 punktów do poziomu 3.00%.”

Źródło: Forexfactory.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here