Naga Marketsgiełdy

Dziś giełdy zaczynają w dobrych nastrojach, po ostatniej silnej wyprzedaży na rynkach akcji przyszedł czas na gwałtowne odreagowanie. VIX jak wzrósł do 25 pkt, tak spadł z powrotem do 16 pkt i słoneczko zaświeciło na parkietach. Jednak to słońce może szybko zajść za chmury, ponieważ nowy dołek został wybity i część traderów może wykorzystać ostatnią zwyżkę by uciec z inwestycji po lepszej cenie.

Dziś inwestorzy czekają na dane z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady.

Dzień otwiera UK przed południem, gdzie ukażą się protokoły komitetu polityki monetarnej Banku Anglii. Mało prawdopodobne, żeby ujawniło się więcej jastrzębi, natomiast ogólny ton komitetu może ulec zmianie w gołębią stronę w wyniku zagrożenia spadkiem inflacji wskutek spadku cen ropy, a także z powodu obaw o rozwój sytuacji w strefie euro, która boryka się z silnym spowolnieniem gospodarczym.

Z USA nadejdą odczyty inflacyjne, które za sierpień wykazały inflację bazową płaską 0.0%m/m, a szeroki koszyk CPI skurczył się o -0.2%. Jeśli jednak zagłębić się w metodologię wskaźnika, okaże się że duży udział w spadku inflacji ma benzyna, transport publiczny i żywność, a także czynniki przejściowe. W takim układzie oczy inwestorów zwracają się w stronę odczytu bazowego jeszcze intensywniej niż zwykle i tutaj spodziewany jest pozytywny wynik +0.2%.

Kanada prezentuje dziś dwa wydarzenia:

1. Sprzedaż detaliczna wypadła w ubiegłym miesiącu bardzo słabo notując -0.6%. Normalnie uznalibyśmy to za fatalny wynik, jednak miesiąc wcześniej mieliśmy wzrost o 1.5%, więc odreagowanie nie jest niczym dziwnym. We wskaźnikach dynamicznych trzeba mieć zawsze na uwadze, że odczyty wskazują dynamikę miesiąc do miesiąca i po dużym skoku w górę często jest odreagowanie w dół. Tak naprawdę trzy kolejne odczyty po tym wyskoku w górę dadzą nam jako taki obraz sytuacji, szczególnie że sprzedaż detaliczna (bazowa) jest praktycznie cały rok 2014 na plusie, nie licząc -1.3% w lutym.

2. Posiedzenie Banku Kanady, publikacja oświadczenia i konferencja prasowa gubernatora Stephena Poloza. Bank Kanady, poza krótkim epizodem na początku roku, kiedy inflacja spadła do bardzo niskich poziomów, Bank Kanady utrzymuje neutralne stanowisko i nie spodziewamy się by coś miało się zmienić w tej kwestii. Inflacja znajduje się teraz w okolicy celu narzuconego przez BoC, eksport rośnie do spółki z gospodarką i BoC może zechcieć podkreślić jedynie zagrożenie dla inflacji oraz eksportu płynące ze spadku cen ropy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here