Naga MarketsPoranny komentarz makroDzisiaj przed nami niezwykle ważny dzień.  Poznamy zapisy protokołów sierpniowego posiedzenia Banku Anglii, odczyty europejskiej jak i amerykańskiej inflacji konsumenckiej oraz będziemy śledzić posiedzenie FOMC. Niepewność rynkową wzmaga referendum niepodległościowe w Szkocji, którego finał zaplanowano na jutro. Najnowsze sondaże pokazują, że przeciwnicy odłączenia od korony znowu uzyskali przewagę, co pozwoliło GBP zdobyć dodatkowe wsparcie.

Rynek powinniśmy śledzić od godziny 10:30. Właśnie wtedy poznamy szereg odczytów brytyjskich (w tym wzrost średnich zarobków lub stopę bezrobocia 3M). Prognozy mówią o delikatnych wzrostach – brak ich realizacji może odbić się negatywnie na sile funta szterlinga. O tej samej godzinie Minutes Banku Anglii i głosowanie MPC. O ile nikt nie wierzy, że stopy mogą iść do góry w najbliższych miesiącach, to w czasie głosowania powinniśmy widzieć rozłam wśród członków Komitetu. Prognozy mówią o 7 głosach na NIE i 2 głosach na TAK (podwyżka o 25 punktów bazowych z rekordowo niskich poziomów 0.5%).Pół godziny później, kolejne istotne dane. CPI bazowe, miesięczne i roczne EMU. W przypadku bazowego i miesięcznego, konsensus mówi o silnych wzrostach (kolejno do 0.9% i 0.1%). Co do inflacji konsumenckiej r/r spodziewamy się osunięcia o 0.1p.p. W tym samym czasie ważne dane dla Szwajcarii – ankieta ZEW mówiąca o nastrojach i oczekiwaniach gospodarczych.

USA FRS slider
Pierwsze dane z USA już o 13:00

Już o 13:00 przeniesiemy się za ocean, gdzie publikowane będą wnioski o kredyty hipoteczne według MBA. Dane te przyćmić może jednak paczka odczytów dot. inflacji konsumenckiej o 14:30 – uwagę warto zwrócić przede wszystkim na CPI w ujęciu rocznym gdzie prognozowany jest spadek z 2.0% do 1.9%.

Musimy cały czas pamiętać, że najważniejszym wydarzeniem dnia jest wieczorne posiedzenie FOMC (20:00). Na dolarze już wczoraj obserwowaliśmy pewien zastój, dzisiaj może być jeszcze silniejszy. Inwestorzy nie chcą bowiem podejmować decyzji przed ważnymi dla ruchów rynkowych wypowiedziami Komitetu.

Zobacz również: Co przyniesie jutrzejsze FOMC?

Prognozy rynkowe zakładają co prawda, że FOMC nie powie nam nic nowego. Societe Generale spodziewa się zasygnalizowania wyjścia z programu skupu obligacji w przyszłym miesiącu i podwyżki stóp w Q2 2015. Eksperci rynkowi przemawiają również za wzmocnieniem instrukcji wyprzedzających i przyjęcia przez Komitet bardziej jastrzębiego tonu. Do tego wszystkiego dochodzi konferencja prasowa z udziałem Janet Yellen, która również może sporo namieszać.

Przed nami naprawdę interesujący dzień!                                                                                   

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here