Naga MarketsPoranny komentarz makro

Rynki z niecierpliwością czekają na jutrzejsze posiedzenie FOMC – środowa sesja kryje jednak jeszcze sporo ciekawych odczytów makroekonomicznych, które mogą zapewnić chociaż drobny zastrzyk płynności na bardzo spokojny rynek. Uwagę zwrócimy głównie na raport z brytyjskiego rynku pracy oraz europejską i amerykańską CPI.


Co wydarzyło się wczoraj? – indeksy znowu w dół

Wczoraj rynki oraz analitycy posiadali bardzo rozbieżne głosy odnośnie tego jaki wynik przyniesie rozpoczynające się dzisiaj posiedzenie Rezerwy Federalnej (którego wyniki poznamy oczywiście dopiero jutro). Dane amerykańskie we wtorek były dosyć mieszane, jednak rentowności dwuletnich obligacji poszybowały w górę i znalazły się na czteroletnich szczytach (0.8%). Azjatyckie indeksy ruszyły natomiast w ślad za wzrostowym Wall Street i Nikkei zamknęło się w okolicach 0.9%.

Warto zwrócić uwagę, że sierpniowa sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 0.2% m/m, po silnej zwyżce lipcowej (0.7% m/m). Grupa kontrola sprzedaży detalicznej brana pod uwagę przy obliczaniu produktu krajowego brutto zwiększyła się natomiast o 0.4p.p.

Dane publikowane w nocy – BoJ pozostawia politykę bez zmian

Dzisiaj w nocy brak istotniejszych danych. Oprócz rachunku bieżącego Nowej Zelandii (który w stosunku do PKB osunął się o 3.5%) nie pojawiły się żadne istotniejsze odczyty. O 01:30 głos zabierał jeszcze asystent gubernatora Banku Rezerw Australii, nie powiedział jednak niczego czego rynek nie wiedział wcześniej. Guy Debelle zwracał uwagę między innymi na spowolnienie średnioterminowych stóp wzrostu australijskiej gospodarki oraz na słabą płynność rynku obligacji.

Co czeka nas dzisiaj – sprzedaż detaliczna w USA

Przechodząc wreszcie do dzisiejszych wydarzeń, oczy inwestorów po raz pierwszy skierują się na kalendarz o 10:30. Właśnie wtedy bowiem brytyjskie National Statistcis podzieli się danymi odnośnie lokalnego rynku pracy (dane niezwykle istotne dla GBP i dalszych decyzji odnośnie podwyżek stóp procentowych na Wyspach). Stopa bezrobocia ma utrzymać się na poziomie 5.6%, natomiast wskaźnik obrazujący ilość osób ubiegających się o zasiłek zgodnie z konsensusem powinien opaść o kolejne 5 tysięcy petentów. W górę średnie zarobki z uwzględnieniem bonusu (z 2.4% do 2.5%) oraz liczone bez bonusów (z 2.8% do 2.9%) – na realnym wzroście zarobków najbardziej zależy BoE. Jeżeli prognozy okażą się więc prawdziwe, będzie to bardzo dobry sygnał.

Inflacja USA powinna wkrótce odbić - prognozy Nordea | Kliknij, aby powiększyć
Inflacja USA powinna wkrótce odbić – prognozy Nordea | Kliknij, aby powiększyć

Już o 11:00 kolejny odczyt inflacji CPI dla strefy euro. Inflacja CPI oraz HICP zdaniem analityków pokryje się z wynikami z zeszłego miesiąca – większość z nich oscyluje w okolicach 0.0%. Jedynie w przypadku inflacji CPI m/m widoczny jest silniejszy odjazd wkierunku ujemnym (-0.6%).

Kolejny, dosyć obfity blok danych od godziny 14:30 do 16:30. W tym czasie poznamy CPI amerykańskie (CPI r/r z wykluczeniem żywności i energii ma wzrosnąć do 1.9% z 1.8%). Natomiast już o 16:00 wyniki indeksu rynku mieszkaniowego NAHB (prognoza zgodna z wcześniejszym wynikiem – 61.00), a o 16:30 zmiany zapasów ropy EIA (poprzednio 2,57mln baryłek).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here