Naga MarketsPoranny komentarz makro – środa 15 stycznia

15.01.2014

Witam serdecznie w porannym komentarzu makro.

Wczoraj mieliśmy trzy istotne wydarzenia, o których pisałem na naszym profilu Facebook – zachęcam do dołączenia do znajomych i śledzenia na aktualizacji na bieżąco.

Przed południem UK opublikowała dane inflacyjne, które znów wypadły słabiej niż poprzednio wskazując, że presja inflacyjna słabnie, także na rynku nieruchomości, gdzie dynamika cen była w ostatnich miesiącach zaskakująco wysoka.

Poranny komentarz makro – środa 15 stycznia
Dane 14.01, źródło: Forexfactory
Kliknij by powiększyć.

EMU zaskoczyła pozytywnie dynamiką produkcji przemysłowej. Wysoki konsensus (exp. 1,6% vs -1,1% prev) poprawiony został o dwa oczka wynikiem 1,8% do czego dołożyła rewizja poprzedniego wyniku o 3 punkty w górę do -0,8%.

W tym wszystkim weszliśmy w mieszane dane z USA i choć sprzedaż detaliczna (rdzeń) był pozytywny, to wszystko zepsuły rewizje odczytów w dół. Ceny dóbr importowanych pozostały w grudniu na niezmienionym poziomie mimo świąt, co nie napawa optymizmem.

Podkreślić należy także wieczorne wystąpienia dwóch prezesów dystryktów Fed, którzy zyskują prawo głosu w 2014 roku. Fisher był dość jastrzębi, jak na obecne standardy, natomiast Plosser umiarkowanie jastrzębi ze wskazaniem na “neutralny”. Poniżej przedstawiam streszczenie, które również pojawiło się wczoraj wieczorem na naszym profilu Facebook.

PLOSSER (Philadelphia Fed)
– nierozsądnie byłoby zmieniać próg na stopie bezrobocia,
– nie ma pośpiechu z podwyższaniem stóp procentowych, 
– ciśnienie na zwijanie powinno być duże
– dobrze będzie zakończyć program w 2014 roku
– prognozuje 3% wzrost PKB w 2014 i stopniowy spadek bezrobocia do 6.2% w 2014.

Źródło: Philadelphiafed.org

FISHER (Dallas Fed)
– należy zredukować bilans Fed, może nie całkowicie, ale znacznie.
– jest otwarty na nieproporcjonalne tempo zwijania
– Fed powinien określić się jasno odnośnie stopy funduszy federalnych (Fed Funds rate)
– korekta na rynku akcji nie powstrzyma go przed głosowaniem za zwijaniem.
– narzeka na sytuację fiskalną.

Źródło: Dallasfed.org

Dziś w centrum uwagi znajdą się Stany Zjednoczone z dwoma istotnymi wskazaniami gospodarczymi – dynamiką cen u producentów (PPI) oraz raportem Fed zwanym “Beżową księgą”.

PPI będzie dobrym preludium przed jutrzejszą inflacją cen dóbr konsumenckich, gdyż co do zasady PPI jest jednym z głównych czynników sugerujących zmianę CPI (do spółki z cenami dóbr importowanych). Konsensus zakłada spore odbicie, z -0.1% do +0.5% jednak biorąc pod uwagę, że sprzedaż detaliczna wczoraj raczej rozczarowała, dynamika cen dóbr importowanych jest płaska, a zapasy przedsiębiorstw wzrosły o 0.2%, ciężko będzie o aż tak spektakularny wzrost. Prognozy składające się na konsensus były prawdopodobnie zbierane kiedy jeszcze wszyscy byliśmy pod wpływem doskonałych wyników za listopad i niezłych za III kwartał.

Beżowa księga, to raport w którym zebrana jest ocena sytuacji gospodarczej z 12 dystryktów Rezerwy Federalnej. Raport w tym miesiącu może być bardzo ciekawy i rzucić nieco światła na postrzeganie rozwoju gospodarczego USA przez Fed. Podstawowe pytanie, to na ile obecne wydanie będzie różniło się od poprzedniego – być może raport wskaże na poprawę na rynku nieruchomości.

Zobacz także: Setupy Price Action 15 stycznia 2014: AUD/NZD, CAD/JPY, EUR/JPY, GBP/USDConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here