Naga MarketsWczorajsze dane z Europy pokazały, że nastroje gospodarcze w strefie euro spadły znacznie podkopując zaufanie do trwałości wzrostu gospodarczego w EMU.Więcej w artykule: Nastroje gospodarcze w Europie dołują nieprzerwanie od 7 miesięcy!

Natomiast dane z USA okazały się bardzo dobre. Deficyt budżetu federalnego zmalał, co może sugerować wzrost wpływów z podatków, a liczba wolnych etatów w gospodarce utrzymuje się na rekordowych poziomach 4.67 miliona podtrzymując bardzo pozytywny obraz rynku pracy.

Paczka danych z Chin, która ukazała się dziś w nocy w dominującym czerwonym kolorze, pokazuje dalsze kurczenie się podaży pieniądza oraz inwestycji w aktywa. Osłabła także sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa (+9.0% wobec +9.2% poprzednio).

Dziś uwaga skupia się przede wszystkim na danych o zatrudnieniu w Wielkiej Brytanii oraz na kwartalnym raporcie inflacyjnym Banku Anglii (QIR). Rynek pracy w UK jest uważany za silny i ekonomiści spodziewają się spadku stopy bezrobocia z 6.5% do 6.4% w ujęciu miesięcznym, co byłoby bardzo dobrym sygnałem. QIR natomiast ma pokazać, jak dużo wolnych mocy produkcyjnych i zasobów ludzkich jest w gospodarce UK. Wolne zasoby ludzkie i moce przerobowe sprawiają, że przedsiębiorstwa nie muszą inwestować w nowe środki produkcji, a często też w nowych pracowników, by zwiększać produkcję, a dostęp do siły roboczej sprawia, że przedsiębiorcy nie muszą konkurować o pracowników. Oba te zjawiska wstrzymują oddolną presję na płace oraz inflację dóbr konsumpcyjnych mimo ogólnego wzrostu gospodarczego.

Dlatego te dwa czynniki są istotne dla Banku Anglii celem prognozowania inflacji oraz określenia ile BoE ma jeszcze czasu zanim stanie o obliczu konieczności normalizacji polityki monetarnej. Po publikacji raportu odbędzie się konferencja prasowa Marka Carney’a, który wyłoży zawiłości obecnej polityki monetarnej i poglądy MPC na kluczowe kwestie. Konferencję będzie można śledzić z nami w Comparic na żywo.

invest

Również z USA nadejdą ważne dane, a wśród nich sprzedaż detaliczna. Ponieważ gospodarka USA w dużej mierze konsumpcją stoi, to dane te powinny być uważnie śledzone. Poprzedni odczyt wykazał lekki wzrost 0.2% oraz 0.4% bez samochodów i obecnie, w obliczu tak szybkiego (rzekomo) wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia, obecnie spodziewalibyśmy się lepszych wyników.

Zapasy amerykańskich przedsiębiorców będą ciekawym dodatkiem do dzisiejszego kalendarza, jako że wskaźnik ten pokazuje tendencje w kilku obszarach – konsumpcji, inflacji, przewidywaniach i nastrojach biznesu. Liczymy na niższą wartość w tym obszarze, która będzie pozytywna dla dolara.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here