Naga Markets


Poranny komentarz makroPiątkowa sesja będzie należała raczej do spokojnych – jak praktycznie cały kończący się powoli tydzień. Inwestorzy skupią się przede wszystkim na odczytach sprzedaży detalicznej w USA, które mają wzrosnąć – co pozwoliłoby na tworzenie wzrostowych projekcji PKB.


Co wydarzyło się wczoraj? Ropa znowu spada

Amerykańskie akcje były w stanie tylko w niewielkim stopniu odrobić trzy dni strat z rzędu, co sugeruje, że apetyt na ryzyko cały czas jest dosyć ostrożnościowy (S&P500 w górę o 0,23%). Na europejskich parkietach w czwartek delikatne spadki, natomiast dzisiejsze zamknięcie azjatyckie dosyć mieszane. Notowania ropy nie były w stanie wczoraj silniej odbić, w związku z czym presja spadkowa cały czas się utrzymuje. Piątkowy ranek przyniósł ponowne osunięcia poniżej 40USD/baryłka.

W czwartek śledziliśmy posiedzenia dwóch banków centralnych – szwajcarskiego oraz brytyjskiego. Zgodnie z oczekiwaniami Bank of England utrzymał stopy na niezmienionym poziomie, zaskoczył jednak Swiss National Bank, który nie modyfikował wysokości swojej stopy depozytowej (rynki spodziewały się natomiast cięć o 10p.p.). Oświadczenie i konferencja prasowa były jednak na tyle gołębie, że frank szwajcarski i tak opadał.

Czwartkowa sesja przyniosła również wyniki norweskiej oraz duńskiej inflacji. W przypadku Norwegów wzrosła do 3,1% – nadal jest to jednak zbyt mało, aby wpłynąć na kształtowanie się ścieżki stóp procentowych Norges Banku. W Danii inflacja natomiast na poziomie 0,3% jednak analitycy spodziewają się jej wzrostów na początku przyszłego roku.

Dane publikowane do tej pory – niemiecka inflacja

Noc z czwartku na piątek nie przyniosła żadnych publikacji – kalendarz był tak naprawdę pusty. Pierwszy odczyt napłynął dopiero o 08:00 z Europy. Mowa o niemieckiej inflacji CPI oraz HICP. Wyniki okazały się zgodnie z oczekiwaniami oraz publikacjami wcześniejszymi – CPI r/r na poziomie 0,4%, natomiast CPI m/m na 0,1%.

Sesja piątkowa – TLTRO i retail sales

Sprzedaż detaliczna USA w ujęciu historycznym
Sprzedaż detaliczna USA w ujęciu historycznym

W następnej kolejności (11:15), Europejski Bank Centralny poda wyniki szóstej transzy programu TLTRO (długoterminowych operacji refinansowania), który skierowany jest do banków i ma za zadanie zapewnić im dodatkową płynność oraz środki na udzielanie kredytów. W przypadku piątej transzy instytucje skorzystały z zaledwie 15,5 mld EUR – oczekiwania rynków co do dzisiejszych wyników również nie są wysokie, gdyż to program luzowania ilościowego w głównej mierze zdominował sytuację płynnościową.

W południe CBR – rosyjski bank centralny – opublikuje decyzje w sprawie stóp procentowych. Chociaż zdania pomiędzy analitykami są podzielone, to prawdopodobieństwo przeważa jednak na stronę potencjalnych cięć. Wszystko za sprawą słabnącego rubla, który zwiększa ryzyko wzrostów inflacyjnych.

Kolejne dane pojawiają się dopiero o 14:30 i napłyną standardowo z USA. Rynki swoją uwagę skupią przede wszystkim na sprzedaży detalicznej. W ujęciu m/m ma wzrosnąć do 0,3% (z 0,1%), natomiast w przypadku wskaźnika nie biorącego pod uwagę sprzedaży aut do poziomu 0,5% z pułapu 0,2%. Wartość ta jest jednym z elementów składowych PKB więc dynamika wzrostowa z całą pewnością zostanie pozytywnie odebrana przez rynek.Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here