Naga Marketskomentarz_makroWczorajszym wydarzeniem dnia bezsprzecznie była decyzja EBC w sprawie wysokości europejskich stóp procentowych oraz następująca po niej konferencja Mario Draghiego. To co działo się na rynku przypominało jednak przejażdżkę kolejką górską i z całą pewnością dostarczyło podobnych emocji.


Obszerny artykuł dotyczący samego wystąpienia Mario Draghiego przed zebranymi w siedzibie EBC dziennikarzami został na gorąco opublikowany wczorajszym popołudniem. Więcej uwagi poświęca się w nim słowom prezesa EBC niż efektom, które wywołał. Sporą dozę optymizmu wywołało stwierdzenie Draghiego, że europejska polityka fiskalna pozostanie ekspansywna – wówczas EUR/USD poszybowało 50 pips w górę, choć zbieżność w czasie kilku ważnych komunikatów nie przesądza tego, że faktycznie to stwierdzenie wywołało wzrosty. Przez większą część sesji pytań i odpowiedzi EUR/USD konsolidowało w okolicy 1,1375:

Te artykuły również Cię zainteresują
Wykres minutowy EUR/USD podczas trwania konferencji prasowej Mario Draghiego
Wykres minutowy EUR/USD podczas trwania konferencji prasowej Mario Draghiego

Po skończonym wystąpieniu prezesa EBC para dość gwałtownie zaczęła zniżkować, reagując tym samym na, bądź co bądź, nieco gołębie komunikaty ze strony prezesa EBC. Całość konferencji nie była jednak przepełniona taką retoryką i można było wyłuskać kilka jastrzębich akcentów.

Być może po godzinie 15:29 do głosu doszły nieco lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Raport initial jobless claims pozytywnie zaskoczył wskazując jedynie na 247 tys. złożonych wniosków dla bezrobotnych. Do rozczarowań można zaliczyć za to indeks kondycji przemysłu wg. Fed Filadelfia – kwietniowy raport wskazuje na spadek wskaźnika o 1,6 pkt. wobec wcześniejszych prognoz na poziomie 8,9 punktów.

Na co jeszcze czekamy?

Ostatni dzień sesyjny w tym tygodniu jest całkiem bogaty w zaplanowane publikacje makroekonomiczne. Już za pół godziny powinniśmy poznać wstępne dane dotyczące niemieckiego PMI dla przemysłu w kwietniu. Podobne dane dla krajów strefy euro opublikuje Markit – o 10:00 czeka nas PMI dla przemysłu, PMI dla usług oraz zbiorczy wskaźnik PMI wg Markit. Pozostając przy strefie euro, warto wspomnieć, że o 12:00 zaczyna się spotkanie ministrów finansów krajów Unii Europejskiej.

Sesja amerykańska i godzina 14:30 należeć będą do Kanadyjczyków, którzy opublikują raporty dotyczące CPI, sprzedaży detalicznej oraz bazowych odmian tych wskaźników. Na kwadrans przed godziną 16:00 zaplanowano również publikację szacunku kwietniowego PMI dla przemysłu w Stanach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSystem tabelkowy GPW: +15,37%
Następny artykułCormay [CRM] – Analiza na zamówienie
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here