Naga MarketsPoranny komentarz makroNa rynku ropy trwa wyprzedaż od piątkowych szczytów, cena jednak cały czas stara się utrzymać powyżej 35 dolarów za baryłkę. Rozpoczynający się tydzień przynosi naprawdę obfitujący w dane kalendarz – pierwsze pojawiły się już w nocy i dotyczyły chińskiej branży przemysłowej – ich ogólny wydźwięk okazał się gorszy od oczekiwań.

Sytuacja na ropie brent Daily
Sytuacja na ropie brent Daily

Jeżeli chodzi o pierwszy dzień handlowy lutego to sytuacja na rynkach giełdowych jest wyraźnie mieszana. Po słabych wynikach chińskiego PMI, Shanghai Composite traci, Nikkei natomiast cały czas wspina się w górę po zaskakującej decyzji z piątku, kiedy Bank Japonii obniżył stopę depozytową.

Piątkowe wyniki finalnego PKB Stanów Zjednoczonych za czwarty kwartał 2015 roku wypadły na poziomie 0.7%, co jest najsłabszym rezultatem od kilkunastu miesięcy. W grę może wchodzić tutaj jednak sezonowość i zdaniem analityków informacje makroekonomiczne powinny w kolejnym kwartale okazać się zdecydowanie bardziej pozytywne.

Oficjalne wyniki PMI przemysłowego w Chinach spadły z 49.70 do 49.40 co jest najniższym odczytem od kwietnia 2012 roku (rynek oczekiwał natomiast osunięć do 49.60). PMI według Markit wzrastałi co prawda z 48.20 do 48.40 (przy prognozach 48.00), jednak poziomy poniżej 50.00 oznaczają tak naprawdę recesję. Dodając do tego fakt, że przy tworzeniu chińskiego PMI Markit wykorzystywane są dane zbierane przez rządową agencją Caixin, pojawiają się oskarżenia co do sztucznego zawyżania wyników.

Jako, że rozpoczynamy nowy tydzień, tradycyjnie prezentujemy Państwu najważniejsze wydarzenia fundamentalne w kolejnych dniach sesyjnych:

Poniedziałek, 1 lutego

Poniedziałek upływa pod hasłem PMI przemysłowego według Markit w krajach europejskich i całej unii monetarnej – w przypadku Eurolandu spodziewamy się wyniku 52.30 (zgodnego z rezultatami z poprzedniego miesiąca).

W trackie sesji amerykańskiej sporo odczytów inflacyjnych od 14:30. Poznamy PCE, wydatki i przychody osobiste gospodarstw domowych, PMI przemysłowe według Markit oraz ISM. Na zakończenie dnia wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego – Mario Draghi’ego, który będzie przemawiał przed Parlamentem Europejskim. Mogą pojawić się więc pytania bezpośrednio o politykę monetarną.

Znaki stabilizacji amerykańskiego sektora przemysłowego?
Znaki stabilizacji amerykańskiego sektora przemysłowego?

Wtorek, 2 lutego

W nocy z poniedziałku na wtorek Bank Rezerw Australii podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych i opublikuje oświadczenie polityki pieniężnej (04:30). Rynki nie spodziewają się luzowania stóp podczas najbliższego posiedzenia, jednak retoryka banku może być silnie gołębia. RBA z pewnością zwróci uwagę na obecne spowolnienie Chin, wycenę rynku ropy oraz kurs dolara australijskiego.

Cały wtorek prezentuje się dosyć spokojnie, kolejne istotne informacje pojawią się dopiero o 22:45 kiedy poznamy raport z nowozelandzkiego rynku pracy. Stopa bezrobocia zgodnie z prognozami ma wzrosnąć z 6% do 6.1%, co będzie niekorzystnym znakiem dla lokalnej gospodarki. Oprócz stopy bezrobocia śledzić będziemy jeszcze procentową zmianę zatrudnienia, indeks kosztu pracy oraz stopę partycypacji.

Środa, 3 lutego

Sesja środowa to kolejny dzień publikacji PMI – tym razem usługowych. Zaczynamy już o 02:45 od PMI Chin. Pierwsze istotne publikacje z Europy zaczną napływać od 09:15 aż do 10:00 kiedy poznamy PMI usługowe całego Eurolandu (prognoza 53.60, poprzednio 53.60). Później kalendarz będziemy mogli zamknąć i powrócimy do niego dopiero o 14:15.

Właśnie wtedy Amerykanie opublikują raport z rynku pracy według prywatnego instytutu ADP – tym razem prognozy mówią o spadkach do 195 tysięcy (po zaskakujący wyniku styczniowym 257 tysięcy). W styczniu ADP bardzo trafnie prognozowało wyniki piątkowego NFP – czym tym razem będzie podobnie?

Oprócz sytuacji na rynku pracy pojawi się również odczyt PMI pozaprzemysłowego ISM – o 16:00. Dla Amerykanów jest to wskaźnik zdecydowanie istotniejszy niż PMI usługowe Markit (publikacja o 15:45).

Czwartek, 4 lutego

Czwartkowa sesja to posiedzenie kolejnego banku centralnego. O godzinie 13:00 Bank of England podsumuje swoją politykę pieniężną, opublikuje kwartalny raport inflacyjny, protokoły z posiedzenia oraz decyzję w sprawie stóp procentowych. Analitycy spodziewają się braku ruchu na stopach i głosowanie 8-0-1 za utrzymaniem niezmiennych poziomów. O 13:45 dodatkowo odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Marka Carneya z BoE – to za sprawą publikacji kwartalnego raportu inflacyjnego.

Posiedzenie BoE powinno wspomóc technikę rynkową i wywołać kolejne spadki na GBP
Posiedzenie BoE powinno wspomóc technikę rynkową i wywołać kolejne spadki na GBP

Chociaż analitycy nie przewidują zmian w polityce monetarnej, to posiedzenie może mieć duży wpływ na funta oraz lokalny rynek akcyjny. Prognozy przewidują kolejny spadek projekcji inflacyjnych. W trakcie podsumowania posiedzenia warto szukać również jakichkolwiek odniesień do ewentualnej normalizacji polityki pieniężnej w tym roku.

Po emocjach gwarantowanych przez BoE o 14:30 standardowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA, które pokazują ile osób w minionym tygodniu po raz pierwszy chciało z takowych zasiłków skorzystać. Aby zniwelować wysoką zmienność wskaźnika, w rzeczywistości podawane są średnie z ostatnich 4 tygodni.

Piątek, 5 lutego

Piątkowy poranek upłynie dosyć spokojnie, pierwsze dane pojawią się dopiero o 14:30 – będą to jednak publikacje niezwykle istotne. Mowa bowiem o amerykańskim raporcie z rynku pracy BLS, w skład którego wchodzi między innymi NFP – czyli wartość zatrudnienia w sektorze pozarolniczym podająca ile nowych etatów wygenerowała w zeszłym miesiącu amerykańska gospodarka. Oprócz tego poznamy dynamikę wzrostu średniego wynagrodzenia godzinowego, stopę bezrobocia i bilans handlowy (to już jednak osobna publikacja).

Kanada również dzieli się raportem z rynku pracy o tej samej godzinie, uzupełniając go o dane importowe i eksportowe oraz PMI według Ivey (o 16:00).

Jak widać przed nami niezwykle interesujący tydzień. Wszystkie publikacje możecie śledzić poprzez kanał Rynki na Żywo!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here