Naga Marketskomentarz_makroPod koniec ubiegłego tygodnia na fali dobrych wiadomości makroekonomicznych, silny dolar zepchnął główną parę walutową pod wielokrotnie testowane wsparcie w okolicy 1,0980/60. Dziś zauważamy retest przebitej strefy i wciąż czekamy na najważniejsze dane tego dnia czyli wskaźnik CPI z strefy euro. Z kolei w Chinach, tydzień rozpoczynamy od sporych spadków…


Czy spadki o ponad 2,8% na głównym chińskim indeksie mają nas w jakiś sposób przygotować na nocną publikację PMI? Prognozy kształtują się na podobnych poziomach do poprzedniego, jednak na ten raport przyjdzie czas dopiero w jutrzejszym komentarzu makro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dziś skupiamy się przede wszystkim na Europie, gdzie zostanie opublikowany ważny raport CPI. Ważny zarówno dla EBC jak i dla inwestorów, którzy z poziomu CPI będą chcieli wywnioskować coś na temat zbliżającego się spotkania Europejskiego Banku Centralnego na którym dyskutowana będzie obecna polityka monetarna strefy euro.

41079Obecnie, wspomniane EUR/USD koryguje piątkowe spadki – pomaga w tym nieco lepszy raport dotyczący poziomu sprzedaży detalicznej w Niemczech:

Cena powoli wkracza w strefę wsparcia/oporu.
Cena powoli wkracza w strefę wsparcia/oporu.

Drugim ważnym punktem dnia będzie godzina 16:00 i zaplanowany wówczas raport dotyczący kontynuowanej sprzedaży nieruchomości w Ameryce.

Ważne wzmianki okazały się słowa Haruhiko Kurody, który w swoim dzisiejszym wystąpieniu w japońskim parlamencie stwierdził, że obecna polityka rządu napędza tak potrzebną krajowi inflację. Jen umacnia się i w stosunku do USD spadł poniżej poziomu 113,00:

USDJPYH1

Na co jeszcze czekamy?

Odmiennie niż w ubiegłym tygodniu, w nadchodzących dniach czeka nas sporo ważnych publikacji makroekonomicznych. Poniżej telegraficzny skrót tych najważniejszych:

invest

Poniedziałek 29 lutego

Po danych z Japonii oraz Niemiec czekamy przede wszystkim na szacunki europejskiego CPI. Prognozy dla obu wskaźników (szerokiego oraz bazowego) nie są optymistyczne – w obu przypadkach oczekiwany jest spadek wartości indeksu.

Sesja amerykańska to przede wszystkim zaplanowany na godzinę 16:00 raport dotyczący bieżącej sprzedaży nieruchomości (prognoza 0,5% wobec 0,1% poprzednio). Czy dobra passa amerykańskich publikacji zostanie podtrzymana?

Wtorek 1 marca

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie sporo nowych publikacji z Azji. Zaczynając od japońskich wydatków gospodarstw domowych oraz wydatków inwestycyjnych, przez chińskie wskaźniki PMI (również wg Caixin) aż do decyzji w sprawie wysokości stóp procentowych oraz oświadczenie prezesa RBA.

Krótko przed 10:00 polskiego czasu poznamy również wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech oraz tamtejsze dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego.

O 10:00 wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro opublikuje Markit Economics, a pół godziny w ślad za nim pójdzie Wielka Brytania.

Sesję amerykańską rozpoczną Kanadyjczycy publikacją raportu PKB (wartości ostateczne). Kwadrans przed 16:00 do krajów publikujących PMI dla sektora przemysłowego dołączą Stany Zjednoczone. Równo o 16:00 PMI wg ISM.

Środa 2 marca

O 1:30 poznamy Produkt Krajowy Brutto Australii, kwadrans przed ósmą identyczny raport opublikują Szwajcarzy. O 10:30 brytyjskie construction PMI a na pół godziny później zaplanowano przemówienie członka Monetary Policy Comitee Bena Broadbenta.

14:15 to czas publikacji szacunków ADP w sprawie zmiany zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Z kolei 16:30 to ważny punkt dla handlujących ropą – EIA jak co tydzień opublikuje amerykańskie zapasy tego surowca.

Czwartek 3 marca

W trakcie sesji azjatyckiej nie zaplanowano nic ciekawszego niż bilans handlowy Australii. Z kolei europejski poranek rozpocznie publikacja brytyjskiego HPI. Od 9:45 rozpocznie się seria publikacji PMI sektora usług za luty – rozpoczną ją Włochy, następnie Francja, Niemcy, cała strefa euro oraz Wielka Brytania.

Wczesne, czwartkowe popołudnie to również czas publikacji raportów z amerykańskiego rynku pracy – m.in. initial jobless claims. Inwestorzy czekać będą jednak na zaplanowany na godzinę 16:00 wskaźnik ISM dla usług.

Piątek 4 marca

Dzień rozpocznie australijski raport dotyczący sprzedaży detalicznej, czekać jednak będziemy na – jak to zwykle w pierwsze piątki miesiąca – raport dotyczący zmiany poziomu zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Prognozy popularnych non farm payrolls zakładają wzrost tychże do poziomu 193 tysięcy. Stopa bezrobocia bez zmian (4,9%).

Tydzień na rynku zakończy kanadyjska publikacja Ivey PMI zaplanowana na godzinę 16:00

Polecane analizy:

Na wykresie H4 pary USD/CHF cena kolejny raz zatrzymała się w rejonie 0,9990. Jest to poziom respektowany zarówno jako opór ale także wcześniej jako ważne wsparcie…

ucConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here