Naga MarketsZeszły tydzień upłynął pod dyktando zmiany amerykańskiego zatrudnienia (NFP) – odczyty zdecydowanie zawiodły inwestorów. W tym tygodniu czekają nas natomiast posiedzenia Banku Australii, Banku Japonii i Banku Anglii – dodatkowo FED opublikuje protokoły z posiedzenia wrześniowego.


Co wydarzyło się w piątek? – NFP silnie zawodzi

34330Raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się sporym zawodem dla inwestorów. Wyniki wrześniowego NFP uplasowały się na poziomie 142 tysięcy – zdecydowanie poniżej prognoz mówiących o 200 tysiącach. Co więcej sierpniowy rezultat zrewidowano w dół, a dynamika zarobków godzinowych pozostała na płaskich poziomach. Taki wynik mógł całkowicie zaprzepaścić możliwość podwyżek stóp procentowych w październiku – w związku z tym coraz więcej analityków skłania się w stronę grudnia.

Zdaniem prezydenta bostońskiego biura FEDu, podwyżka w tym roku jest najadał prawdopodobna, USA musi utrzymać jednak tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 2-2,5% (podobnie jak w pierwszej połowie roku).

Dane publikowane do tej pory – brak nocnych i weekendowych publikacji

W nocy nie pojawiły się żadne istotne informacje bezpośrednio z rynku. Jeżeli chodzi natomiast o ruch na giełdach, to Azja zamykała się na zielono, natomiast Europa w pierwszych godzinach handlu zachowuje się dosyć pozytywnie. Wyraźnie zyskuje między innymi polski WIG20, który korzysta z dobrej koniunktur spowodowanej amerykańskim odbicie na koniec zeszłotygodniowej sesji.

Cała Azja na zielono
Cała Azja na zielono

Co czeka nas w tym tygodniu? – banki centralne

Jeżeli chodzi o rozpoczynający się tydzień, to powinien być dosyć spokojnym pod kątem danych z Ameryki oraz strefy euro – jedynie dzisiaj o godzinie 11:00 pojawi się informacja o sprzedaży detalicznej Eurolandu, a o 16:00 wyniki PMI pozaprzemysłowego ISM. W obu przypadkach spodziewane są delikatne osunięcia.

We wtorek (06 października), RBA podsumuje posiedzenie polityki pieniężnej. Rynek zakłada utrzymanie stóp procentowych na niezmiennym poziomie 2%. Wtorkowa sesja to również niemieckie zamówienia fabryczne oraz wystąpienie prezydenta Williamsa z FEDu San Francisco – w jego wypowiedzi będziemy doszukiwali się jakichkolwiek komentarzy w sprawie zeszłotygodniowego NFP.

Środa (07 października) przyniesie sporo emocji na rynkach azjatyckich – Bank Japonii podzieli się bowiem oświadczeniem dotyczącym polityki pieniężnej, Chiny opublikują natomiast dane odnośnie swoich rezerw. O ile BOPJ najprawdopodobniej nie wykona żadnego ruchu, to zdecyduje się zmniejszyć swoją jastrzębią w ostatnim czasie retorykę.

Czwartek (08 października) natomiast upłynie pod hasłem FOMC. W protokołach rynki będą doszukiwały się wskazówek tłumaczących dlaczego FED zdecydował się odłożyć w czasie podwyżkę stóp procentowych. Tego samego dnia obradował będzie również Bank Anglii – brak decyzji politycznych wskazywany jednogłośnie przez analityków.

W piątek (09 października) już zdecydowanie spokojniej. Sympatycy walut skandynawskich mogą śledzić między innymi wyniki bazowej inflacji w Norwegii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here