Naga Markets


Poranny komentarz makroPoniedziałek i nowy tydzień zaczynamy w dobrych nastrojach. Giełdy USA w piątek zanotowały pokaźne zyski w granicach 1% (NASDAQ) do 1.63% (Dow Jones). Wzrosty te przebija jednak Nikkei 225 – indeks rośnie w dzisiejszej sesji niemal 4%! Otwarcia Europejskich giełd nie były już tak udane – Euro STOXX 50 traci -0.64%, podobnie jak DAX. Wraz za indeksami ropa odzyskuje odbijając z okolic $80 do $83.

W piątkowej sesji VIX spadł do poziomu 21.99, który wciąż jest wyraźnie podwyższony, ale już dużo niższy niż ostatni szczyt pod 26.00.

W dniu dzisiejszym dwa pojedyncze wydarzenia mogą zainteresować traderów:

1. Raport BundesBanku, w którym znajdziemy prognozy i poglądy najważniejszego banku centralnego w strefie euro. Zdanie BuBy często koliduje z oficjalną linię Europejskiego Banku Centralnego, szczególnie za kadencji Mario Draghiego. Tak było w przypadku OMT, tak jest również teraz w kwestii mechanizmów stymulacyjnych – TLTRO, skup ABS. Kluczem do odczytania raportu będą ewentualne szczegóły na temat tych rozbieżności, które jednak nie są żadną tajemnicą.

2. Przemówienie członka zarządu Fed i członka głosującego FOMC, pana Jerome Powell’a. Członkowie FOMC kontynuują swoje wystąpienia wprowadzając nieco zamieszania w pozycjach na dolarze przed posiedzeniem zaplanowanym na 29 października. Jastrzębie wypowiedzi Fishera i Plossera nie robią już na nikim wrażenia, a te z kolei kontrowane są przez Kocherlakotę czy Rosengren’a (niegłosujący). Ten ostatni, choć bez prawa do głosu w obecnym składzie komitetu, wywołał nieco zamieszania komentarzami, jakoby FOMC miał zawiesić zwijanie QE i rozważyć dodatkowe działania jeśli gospodarka USA zacznie zwalniać.

FOMC_2014-2015
Poglądy poszczególnych członków głosujących FOMC w 2014 i 2015.

W tym tygodniu spodziewamy się zmienności na dotychczasowych poziomach z uwagi na nadchodzące zmiany w polityce monetarnej po obu stronach Atlantyku, które pogłębiają polaryzację. Dziś w nocy cała paczka danych z Chin wraz z dynamiką PKB oraz produkcji przemysłowej. RBA natomiast opublikuje protokoły z ostatniego posiedzenia dotyczącego polityki monetarnej. Środa i czwartek będą najcięższymi dniami w tym tygodniu.

W środę swoje 5 minut będą miały Bank Anglii oraz Bank Kanady, natomiast z USA napłyną dane o inflacji koszyka dóbr konsumpcyjnych (CPI). Można powiedzieć, że jest to kluczowy odczyt w tym tygodniu przed posiedzeniem FOMC w przyszłym.

Czwartek zdominowany będzie przez odczyty PMI w Chinach, Europie oraz USA. Także UK będzie miała swój odczyt, jednakże dotyczący dynamiki sprzedaży detalicznej oraz ilości nowych hipotek.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here