Naga MarketsPoranny komentarz makroNajważniejszym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie niewątpliwie posiedzenie FED. Rynki zaciekle debatują na temat potencjalnej podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej – czy zgodnie z oczekiwaniami będzie miało to miejsce już teraz, czy na lift off będzie nam dane poczekać do grudnia?


Poniedziałek, 14 września – spokój w kalendarzu

Dzisiejsza sesja nie kryje przed inwestorami większych niespodzianek. Poranne dane z Japonii dotyczące produkcji przemysłowej (w ujęciu m/m osunięcie -0.8% vs -0.6% poprzednio). Zaraz po godzinie dziewiątej poznamy natomiast wyniki sprzedaży detalicznej w Szwajcarii.

Kalendarz zamknąć będzie można tak naprawdę już o 11:00 kiedy podane zostaną wyniki produkcji przemysłowej w strefie euro – później brak istotnych odczytów. Prognozowana produkcja przemysłowa m/m powinna uplasować się po dodatniej stronie po słabszych wynikach sierpniowych (0.2% vs -0.4% poprzednio).

Wtorek, 15 września – posiedzenie Banku Japonii

Jutrzejsza sesja zapowiada się już o wiele ciekawiej. Zaczniemy w nocy od protokołów Banku Australii z wrześniowego posiedzenia. O 05:00 poznamy natomiast wyniki posiedzenia Banku Japonii – o tej godzinie odbędzie się również konferencja prasowa z udziałem Haruhiko Kurody. Chociaż jest to mało prawdopodobne, to wąska grupa analityków coraz odważniej mówi o kolejnym luzowaniu w wykonaniu BoJ (ostatni raz zwiększeniem poziomu skupu aktywów Japonia zaskoczyła właśnie we wrześniu).

O godzinie 10:30 szereg danych brytyjskich – skupimy się jednak głównie na indeksie cen konsumenckich, czyli inflacji CPI. W ujęciu rocznym spodziewane jest ponowne osunięcie do 0.0% (z 0.1%), natomiast w miesięcznym rynek liczy na wzrosty (0.2% prognoza vs -0.2% poprzednio). Zaraz po UK czas na wyniki sondaży ZEW podsumowujących sentyment gospodarstw domowych do stanu gospodarki. W przypadku Niemiec spodziewane są silniejsze osunięcia (obecna sytuacja 64.00 z 65.70, sentyment gospodarczy 20.00 z 25.00).

Na koniec dnia natomiast istotne dane ze Stanów Zjednoczonych – o 14:30 publikowany zostanie raport sprzedaży detalicznej (miesiące wakacje nie wpłynęły pozytywnie na wzrost dynamiki wskaźnika). Zarówno w pełnej skali, jak i przy wykluczeniu sprzedaży samochodów rynek oczekuje delikatnych osunięć.

Środa, 16 września – europejska inflacja

W trakcie czwartkowej sesji inwestorzy powinni skupić się na następujących wydarzeniach:

  • 10:30 – UK – raport z rynku pracy
  • 11:00 – Szwajcaria – sondaże ZEW
  • 11:00 – strefa euro – CPI
  • 15:30 – USA – CPI
  • 16:00 – USA – indeks rynku mieszkaniowego NAHB

Czwartek, 17 września – wszystkie oczy na FOMC

Przedostatnia sesja tego tygodnia rozpocznie się od wystąpienia prezesa Banku Japonii, Haruhiko Kurody (08:35) oraz posiedzenia Szwajcarskiego Banku Narodowego (09:30). W normalnym przypadku wydarzenia ta – podobnie jak amerykańskie pozwolenia na budowę oraz wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych publikowane o 14:30 – mogłyby cieszyć się sporym zainteresowaniem ze strony rynku.

W związku z podsumowaniem posiedzenia FOMC nikt nie będzie jednak zwracał na nie uwagi. Inwestorzy są bowiem ciekawi, czy FED po raz pierwszy od ponad 10 lat zdecyduje się na rozpoczęcie kolejnego cyklu podwyżek stóp. O ile wrzesień był jeszcze niedawno jedną z najczęściej przewijających się dat, to obecnie analitycy chętniej mówią o lift off’ie w grudniu. Tak naprawdę nikt nie wie jaką decyzję podejmie Janet Yellen – dlatego jutrzejsze posiedzenie może zaskoczyć na wielu polach.

Piątek, 18 września – protokoły Banku Japonii

Piątkowa sesja z bardzo małą ilością odczytów makroekonomicznych. Już w nocy poznamy protokoły z posiedzenia Banku Japonii. W przeciągu dnia istotne publikacje natomiast jedynie o 14:30 – właśnie wtedy poznamy CPI kanadyjskie (osobne dane publikuje Bank Kanady oraz Statistics Canada).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here