Naga MarketsPoranny komentarz makroŚrodowe protokoły FOMC wyraźne pokazały, że dla dalszych podwyżek stóp procentowych niezbędny jest ciągły wzrost inflacji. W trakcie sesji azjatyckiej natomiast, Chiny notowały kolejny gorszy dzień – rządowy system blokowania notowań w przypadku zbyt dużych spadków został uruchomiony w tym roku (i w tym tygodniu) po raz drugi!


Co przyniosły protokoły FOMC?

Najistotniejszą informacją wczorajszej sesji (6 stycznia) była publikacja protokołów FOMC z grudniowego posiedzenia amerykańskiego Komitetu. Minutes pokazały obawy części oficjeli banku centralnego obecnie zbyt niskich poziomów inflacyjnych, a decyzja o podwyżce stóp o 25 punktów procentowych zapadała tak naprawdę na ostrzu noża. Pokazuje to jasno, że Rezerwa Federalna chce zobaczyć w kolejnych miesiącach pozytywne prognozy inflacyjne, aby kontynuować cykl normalizacji polityki pieniężnej.

Z drugiej jednak strony członkowie FEDu są przekonani, że negatywne skutki spadków cen energii w drugiej połowie 2014 roku powinny powoli wygasać, wypychając w górę odczyty CPI. W związku z tym analitycy są przekonani, że do marcowego posiedzenia banku znajdą się na odpowiednich poziomach, aby ogłosić kolejną podwyżkę o 25 punktów bazowych.

38339
Rynkowa wycena przyszłych stóp procentowych FED vs kropki Rezerwy Federalnej

Kolejne posiedzenie FED zaplanowane jest na 26-27 stycznia. W jego trakcie najprawdopodobniej wdrożony zostanie scenariusz wait-and-see, a dopiero 15-16 marca zapadną kolejne decyzje odnośnie polityki pieniężnej.

Główne nagłówki protokołów FOMC (pełna treść dostępna tutaj) zebrano poniżej:

 • Rozwój rynku pracy jest kluczowym czynnikiem pozwalającym zrozumieć dlaczego Rezerwa Federalna podwyższa stopy procentowe
 • Część oficjeli banku zauważyła, że inflacja zarobków zaczęła wzrastać, głównie z powodu na „ciaśniejsze” warunki rynku pracy
 • W kolejnych okresach wzrosty inflacji zarobkowej powinny pozytywnie wpływać na aprecjację inflacji bazowej
 • FED liczy na wzrosty bazowej inflacji PCE
 • Dla sporej części członków obecne, zbyt niskie, poziomy bazowej inflacji PCE są zagrożeniem dla realizacji celów polityki pieniężnej
 • FOMC coraz mniej przejmuje się zagranicznymi prognozami gospodarczymi i warunkami finansowymi
 • Protokoły po raz kolejny zaznaczają, że proces podwyżek stóp procentowych będzie stopniowy i zależny od danych gospodarczych

Silny raport ADP i korzystne PMI pozaprzemysłowe

Środowa sesja przyniosła wzrost łącznego wskaźnika PMI strefy euro do 54.30 w grudniu z 54.00 w listopadzie – głównie za sprawą korzystnych odczytów w Niemczech.

Pozytywnym zaskoczeniem dla rynku okazał się raport zatrudnienia publikowany przez instytut ADP. Ostatecznie wzrost etatów w grudniu dla prywatnego sektora amerykańskiej gospodarki wyniósł 257 tysięcy, co może wypchnąć w górę oczekiwania przed jutrzejszym NFP. Więcej na temat wyników ADP pisałem tutaj.

Obawy odnośnie stanu amerykańskiej gospodarki złagodziły również wyniki PMI pozaprzemysłowego w USA. O ile wskaźnik przemysłowy zaczyna wskazywać na coraz wyraźniejszą recesję, to pozostałe sektory radzą sobie nad wyraz dobrze. Obecna dywergencja pomiędzy tymi dwoma odczytami po raz kolejny pokazuje, że to co negatywnie odbija się na przemyśle, wpływa pozytywnie na szeroko pojęte usługi. PMI pozaprzemysłowe co prawda nie pokryło się z oczekiwaniami (55.30, prognoza 56.00), wynik jednak został odebrany przez rynek jak najbardziej pozytywnie.

Kolejne „zamrożenie” chińskiej giełdy

Czwartkowa sesja to kolejny bardzo zły dzień dla parkietów Kraju Środka. Drugi raz w tym roku lokalne władze sięgnęły po nowy mechanizm pozwalający zastopować notowania akcji w przypadku zbyt silnych spadków głównego indeksu. Po osunięciach Shanghai Composite poniżej 7% handel został zatrzymany do końca sesji.

Po dynamicznych spadkach, kurs został zamrożony a handel zastopowany
Po dynamicznych spadkach, kurs został zamrożony a handel zastopowany

Co więcej, CNY oraz CNH (waluta lokalna i zagraniczna Chin) coraz dynamiczniej opadają – przewidywała to jednak większość analityków. Jednocześnie Ludowy Bank Chin poinformował o chęci wdrożenia nowych narzędzi polityki pieniężnej w celu zastopowania deprecjacji juana:

 • Bezpośrednie interwencje będą kontynuowane
 • Trwa dyskusja nad wprowadzeniem bezpośredniego arbitrażu CNY-CNH
 • Plany zwiększenia inspekcji transakcji spekulacyjnych
 • Jak na razie nie wiadomo, czy PBOC zdecydował się dzisiaj na bezpośrednią interwencję.
Bardzo silne wzrosty USD/CNY w ostatnim miesiącu
Bardzo silne wzrosty USD/CNY w ostatnim miesiącu

Kalendarz makro podczas czwartkowej sesji

Dzisiejszy zestaw danych makroekonomicznych (7 stycznia) ponownie może wywołać silniejszą zmienność na rynkach. W nocy poznaliśmy korzystne wyniki bilansu handlowego Australii (-2906mln, prognoza -3100mln, poprzednio -3305mln).

Pierwsze dane z rynku europejskiego napłynęły o godzinie 08:00 kiedy poznaliśmy niemieckie wyniki sprzedaży detalicznej. Indeks r/r na poziomie 2.3% (prognoza 2.4%, odczyt poprzedni zrewidowany w dół do 2.1%), m/m natomiast na 0.2% (prognoza 0.5%, odczyt poprzedni zrewidowany w dół do -0.4%).

Jeżeli chodzi o dane przedpołudniowe to uwagę warto zwrócić jeszcze na wyniki sprzedaży detalicznej w całej strefie euro oraz indeksy zaufania konsumentów oraz sondaże dotyczące stanu gospodarki – co prawda nie posiadają zazwyczaj dużego znaczenia dla notowań walutowych, jednak rzucą nowe światło na to, jak analitycy oceniają obecną sytuację ekonomiczną (publikacja o 11:00).

Oprócz tego czwartkowa agenda przewiduje jeszcze:

 • 14:15 – Kanada – wystąpienie gubernatora BoC, Stephena Poloza
 • 14:30 – USA – wnioski o zasiłki dla bezrobotnych
 • 16:00 – Kanada – PMI według Ivey

ECB accounts o 13:30

Protokoły Europejskiego Banku Centralnego będą niezwykle uważnie śledzone przez uczestników rynku. Wszystko dlatego, że oczekiwania co do grudniowego posiedzenia były naprawdę duże, a bank wyraźnie je zawiódł – doprowadziło to ostatecznie do krótkoterminowej aprecjacji wspólnej waluty.

2015 rok był pierwszym od czasu wprowadzenia euro kiedy średnia inflacja znajdowała się na wysokości zera. Analitycy liczą, że dzisiejsze accounts potwierdzą oczekiwania co do kontynuacji akcji luzującej w wykonaniu Mario Draghi’ego oraz pozostałych oficjeli ECB.

AKTUALIZACJA: Publikacja ECB accounts będzie miała miejsce jednak nie 7, a 14 stycznia 2016r. Europejski Bank Centralny dokonał zmian w agendzie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here