Naga MarketsPoranny komentarz makroCzwartkowe posiedzenie ECB zrealizowało jeden z najbardziej gołębich scenariuszy co było widać po spadkach euro. Dzisiaj natomiast rynek skupi się na publikacjach PMI przemysłowego według Markit oraz inflacji konsumenckiej w Kanadzie. Po godzinie 15:45 można oficjalnie rozpocząć weekend – przynajmniej jeżeli chodzi o kalendarz makro.


Co wydarzyło się wczoraj? Bardzo gołębi Mario Draghi

Silnie gołębie stanowisko Europejskiego Banku Centralnego podczas czwartkowego posiedzenia zwiększa oczekiwania rynkowe co do luzowania polityki pieniężnej podczas kolejnego spotkania zaplanowanego na grudzień. Indeks Euro Stoxx 50 zyskiwał +2,47%, EUR/USD osunęło się w okolice 1.11, a notowania obligacji spadały na terenie całej strefy euro. Wzrosty europejskich akcji pozytywnie wpływały również na rynek USA oraz Azjatycki – S&P500 zamykał się powyżej 1.65%.

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny nie podjął wczoraj żadnych decyzji odnośnie swojej polityki pieniężnej, jednak gołębia retoryka wypowiedzi Mario Draghi’ego dała jasne wskazówki co do dalszego luzowania pod koniec roku. Analitycy rozważają nie tylko możliwość poszerzenia luzowania ilościowego, ale również cięcia stóp procentowych (stopy depozytowej o 10 punktów bazowych).

Wczorajsza sesja przyniosła również bardzo korzystną publikację wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA. Initial Jobless Claims uplasowały się na poziomie 259 tysięcy (prognoza 265 tysięcy), a odczyt z zeszłego tygodnia zrewidowano w dół do 255 tysięcy (w przypadku wniosków o zasiłek im niższy wynik tym lepiej).

Dane publikowane do tej pory – odczyty azjatyckie

Noc z czwartku na piątek nie przyniosła istotniejszych odczytów. O godzinie 03:30 poznaliśmy indeks cen nieruchomości w Chinach (-0.9%, poprzednio -2.3%) oraz wiodący indeks gospodarczy CB (1.6%, poprzednio 1.0%).

Oprócz tego pojawiło się kilka publikacji japońskich – między innymi wiodący indeks ekonomiczny (103.50, poprzednio 103.50), jednak dane te nie miały większego wpływu na zakończony kilka godzin temu azjatycki handel.

Co czeka nas dzisiaj? PMI i CPI kanadyjskie

PMI przemysłowe USA może zasugerować spadki indeksu ISM poniżej 50.00 w październiku?
PMI przemysłowe USA może zasugerować spadki indeksu ISM poniżej 50.00 w październiku?

Ostatnia sesja tygodnia natomiast dosyć spokojnie, rynek przed weekendem skupi się głównie na publikacjach PMI przemysłowego oraz usługowego według Markit. Do tej pory poznaliśmy wyniki we Francji, które okazały się korzystniejsze od prognoz (50.70 vs 50.20 prognoza). W Niemczech natomiast PMI przemysłowe uplasowało się na poziomie 51.60 (prognoza 51.70).

Kolejne wartości PMI o:

  • 10:00 – Euroland
  • 15:45 – USA

W międzyczasie – o godzinie 14:30 – poznamy jeszcze CPI kanadyjskie. Opublikowane zostaną dwie wersje wskaźnika, jeden podaje Statistics Canada, drugi natomiast Bank of Canada. Odczyty mają bardzo duże znaczenie dla dolara kanadyjskiego, warto więc zwrócić na nie uwagę. Według prognoz CPI m/m miało osunąć się do poziomu -0.1%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here