Naga MarketsWczorajsze wystąpienie prezesa ECB, Mario Draghiego, nie wniosło właściwie niczego nowego, jednak posłużyło inwestorom do sprzedania EUR wzdłuż tablicy. Prawdopodobnie fakt, że Draghi wspomniał iż szczegółowo omawiali różne możliwe narzędzia w ramach ewentualnego dalszego ‘dopasowywania’ polityki monetarnej, posłużył jako zapalnik do dalszych spekulacji o luzowaniu na kolejnych posiedzeniach. Rada zarządzająca postanowiła poczekać na rozwój sytuacji, więc cała śpiewka zaczyna się od nowa – czekamy na inflację, a potem czekamy na posiedzenie i QE. Robi się z tego powoli niekończąca się opowieść ;).

Polecam: Europejski Bank Centralny okopał się na pozycjach. Polityka monetarna bez zmian.

Poza oświadczeniem ECB mieliśmy także:

– mocno dodatni bilans handlowy w Australii (+1.20 mld vs 0.80 mld exp. vs 1.39 mld prev.)

– słaby PMI w usługach we Włoszech, poniżej 50.0

– niższy od oczekiwań PMI w usługach z UK

– pozytywną sprzedaż detaliczną w EMU

– deficyt handlowy USA powiększył się wyraznie (42.3 mld wobec 39.3 mld poprzednio)

– PMI w sektorze poza-wytwórczym w USA wzrósł z 51.6 do 53.1 sugerując poprawę nastrojów.

Dziś rynki skupiają się na NFP i całym raporcie o zatrudnieniu, jako głównym obiekcie zainteresowania Fed. Zachęcamy do śledzenia dzisiaj Comparic w oczekiwaniu na prognozy dużych banków, które zapewne pojawią się przed południem.

Źródło: Forexfactory.com

Kilka faktów związanych z raportem o zatrudnieniu do tej pory.

– stopa bezrobocia wynosi obecnie 6.7% i ustalona jest w oparciu o współczynnik partycypacji siły roboczej, czyli część populacji, która pracuje lub aktywnie szuka pracy

– stopa bezrobocia znajduje się w trendzie spadkowym od 2011 roku, kiedy to wynosiła 9.8%,

– współczynnik partycypacji spada w ostatnich latach do rekordowo niskiego poziomu

– zmiana ilości etatów (NFP) jest od 2012 roku dodatnia,

– stopa bezrobocia spada szybciej niż zakładał wcześniej Fed, stąd marcowe prognozy członków FOMC zakładały niższą spodziewaną przyszłą stopę bezrobocia,

– współczynnik partycypacji wzrósł w ostatnim czasie powodując wzrost stopy bezrobocia z 6.6% do 6.7%, jednak wydzwięk tego wydarzenia był neutralny, ponieważ wynika z tego, że ludzie, którzy zrezygnowali z poszukiwania pracy, w pewnym momencie znów zaczęli jej szukać – jest to dobry sygnał sugerujący rosnący optymizm.

– Fed postanowił oceniać rynek pracy nie tylko na podstawie stopy bezrobocia – ustalono wcześniej próg 6.5% dla oceny właściwości polityki monetarnej. Obecnie Fed zamierza uwzględniać właśnie współczynnik partycypacji, a także ilość osób zatrudnionych na część etatu choć chcieliby pracować na cały etat. Np. częstym procederem jest zmniejszanie przez pracodawców ilości godzin pracownikom, zamiast przykrych zwolnień. W ten sposób pracują dwie osoby na pół etatu, zamiast jedna na cały.

– Wynik stopy bezrobocia należy odczytywać tylko w połączeniu z NFP i stopą partycypacji – np. śledząc Comparic na żywo lub stronę Biura Statystyk Pracy (BLS).

Dla inwestorów zaangażowanych w CAD ważny będzie dziś także odczyt PMI instytutu Ivey oraz stopa bezrobocia w Kanadzie. Po ostatnim zaskakująco dobrym wyniku PKB inwestorzy oczekują także poprawy w i tak już mocnym PMI (57.2 poprzednio). Bezrobocie zdaniem analityków ma się utrzymać na dotychczasowym poziomie.

I na koniec polecam wykres dnia:

EUR/USD 5-minutowy; 3 kwietnia.
Kliknij by powiększyć!


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here