Naga MarketsWitam w porannym komentarzu makro, w piątek 31 stycznia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dziś ostatni dzień miesiąca i piątek jednocześnie. Może dojść do zawirowań związanych z realizacją zysków oraz zakupem EUR przez rząd UK na potrzeby składki unijnej.

Zaskoczeniem wczoraj były dane z USA, które wypadły słabo. PKB w IV kwartale na poziomie 3,2%, wnioski o zasiłki dla bezrobotnych wzrosły do 348k wobec 331k konsensusu i 329k w tygodniu poprzedzającym. Również umowy przedwstępne sprzedaży domów wypadły blado – dynamika spadła o 8.7% wobec oczekiwań na poziomie -0.1%.

Warto też zauważyć, że bilans handlowy Nowej Zelandii niemal sprostał wyśrubowanym prognozom wynikiem 523M wobec 183M w miesiącu poprzedzającym.

Dziś w nocy dane z Japonii okazały się pozytywne. Bezrobocie spadło z 4.0% do 3.7% , a krajowa inflacja dóbr konsumpcyjnych urosła o jedno oczko do 1.3%. Ponadto dynamika budów w japońskim sektorze mieszkaniowym skoczyła do 18% rok do roku. Jest to rewelacyjny wynik.

Inflacja cen u producentów w Australii zaskoczyła natomiast negatywnie wynikiem 0.2% wobec spodziewanego 0.7% i poprzedniej wartości 1.3%. Ceny u producentów są istotną składową cen dla konsumentów, stąd osłabienie presji cenowej z tej strony i ogólnie niska inflacja w krajach rozwiniętych mogą dać RBA nieco luzu w dalszych decyzjach o polityce monetarnej.

Przed momentem ukazały się Francuska i Niemiecka sprzedaż detaliczna. Francja zeszła jeden punkt poniżej zera, natomiast w Niemczech dynamika sprzedaży w ujęciu miesięcznym wyniosła aż -2,5%.

Obecnie czekamy na dane z EMU o stopie bezrobocia oraz inflacji CPI rok rocznie.

Popołudniu Kanada opublikuje kwartalną dynamikę PKB, która poprzednio zaskoczyła pozytywnie odczytem 0.3%. Obecnie konsensus mówi o 0.2%.

Ze stanów natomiast cała seria średnio lub mało istotnych danych, m.in. wskaźniki dotyczące płac i zatrudnienia, inflacja PCE, PMI z Chicago oraz nastroje konsumentów według Uniwersytetu Michigan.

Wieczorem, na zakończenie tygodnia, przemawiał będzie jastrząb z FOMC, pan Fisher. Dozwolone będą pytania od publiczności.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here