Naga MarketsRynki wykonały wczoraj nagły zwrot przeceniając główne światowe indeksy giełdowe. Amerykańskie indeksy runęły od -1.5% do nawet -1.94%, Europa tylko nieznacznie lepiej. Ruchy te potwierdza VIX, który wykonał skok nad 15.50. Nie jest to jeszcze sygnał paniki, ale objaw wzrostu niepewności. Zwykle indeks krąży między 10 a 20, czy raczej 12 – 18. Utrzymujące się wartości powyżej 20 mogą natomiast sugerować poważniejsze zawirowania na rynkach. Analitycy za oceanem zaczynają wieścić odwrócenie wieloletniego trendu wzrostowego, jak twierdzą złośliwi, zbudowanego na trzech programach luzowania ilościowego Fed’u. Tak więc mówi się o martwym krzyżu na Russel 2000, czy o możliwości przetasowań w obliczu zbliżających się podwyżek stóp procentowych. Powstaje pytanie, czy ten szum medialny, służy wytrzęsieniu małych inwestorów, słabych rąk czy inwestorów z funduszy Hedge przez co indeksy faktycznie mogą nieco odpaść od rekordowych poziomów – tylko czy to wystarczy, żeby złamać trend? Zapewne kilku wieszczy zagłady w CNN Money czy Bloomberg TV to wciąż za mało.

market_2609Dziś w nocy ukazały się dane inflacyjne z Japonii, gdzie inflacja zwolniła z w ujęciu rocznym o 0.1%. Problem inflacji w Japonii jest dość złożony, ponieważ wskaźniki indeksowe podają CPI bazową 2.6% w Tokyo i 3.1% dla reszty kraju, natomiast tak wysoki wynik nie uwzględnia jeszcze podwyżki podatku od sprzedaży oraz kolejnej uchwalonej już podwyżki. Spekuluje się obecnie, że Bank Japonii będzie skłonny interweniować i zwiększyć dotychczasowy program luzowania ilościowo-jakościowego. Jako możliwy termin podaję się koniec 2014 czy 2015 roku.

Z Europy przychodzą kolejne kiepskie informacje. Nastroje konsumentów według Gfk kolejny raz osłabły, tym razem do 8.3, po szczycie w lipcu na poziomie 9.0.

W sesji popołudniowej mamy ostateczną dynamikę PKB policzoną za II kwartał. Analitycy są optymistami spodziewając się rewizji wcześniejszy, częściowo szacunkowych odczytów, aż o 4 oczka w górę z 4.2% do 4.6% w formacie rocznym (kwartalny wynik x4).Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here