Naga MarketsWczorajsze dane były wyjątkowo dobre zarówno dla EU, jak i UK, a także USA.

1) Nastroje przedsiębiorców w Niemczech wykazały kolejny raz poprawę 111.2 wobec prognozy 110.5

2) Wskaźnik ankietowy wielkości sprzedaży w UK wyniósł 30 wobec spodziewanych 18.

3) Zamówienia na dobra trwałe w USA i tygodniowe wnioski o zasiłki okazały się być bardzo pozytywne

Zamówienia na dobra trwałe 2.6% wobec 2.0% prognozy

Zamówienia bez transportu 2.0% wobec 0.6% prognozy

Doskonałe dane z USA nie zapobiegły jednak kolejnemu osłabieniu dolara, którego koszyk (DXY) opadł z poziomu 80.00 o około 14 punktów. Utrzymująca się słabość dolara wywołuje dość szeroką konsternację wśród analityków i wielkich banków prognozujących od miesięcy spadki na EUR/USD. Deutsche Bank zaczyna pytać “Co jeśli nasza prognoza jest błędna?”. Inni wciąż zaklinają ECB, że już teraz na pewno będzie luzować. Tyle, że ECB raz za razem utrzymuje neutralną politykę strasząc tylko wciąż tymi samymi słowami, do których inwestorzy powoli się przyzwyczajają.

Wczoraj rynek obiegła plotka o zwołaniu nadzwyczajnej konferencji prasowej przez Putina w związku z upadkiem (wszyscy obwiniają się nawzajem) niedawnego porozumienia z Genewy. Rynki zareagowały gwałtownie (zobacz wykres dnia) i choć ostatecznie plotka okazała się nieprawdą, to tzw. niesmak pozostał. Na rynkach cały czas czuć napięcie, a zmienność spada do niskich poziomów.

Dane inflacyjne z Japonii, które nadeszły dziś w nocy, były niemal neutralne z lekką oznaką słabości. Japonia znajduje się obecnie w ciekawym położeniu próbując z jednej strony uporać się z niską inflacją, a z drugiej strony podnosząc podatki od konsumpcji by radzić sobie z rozbuchanym długiem.

Dziś dzień jest wyjątkowo lekki. Istotny będzie praktycznie tylko jeden odczyt, sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii – a dokładniej jej dynamika. Poprzedni odczyt wyniósł +1.7%, a obecna mediana to -0.4%, choć po ostatnim wyniku badania dotyczącego sprzedaży prognoza przestała być raczej aktualna.

Wykres dnia: USD/JPY 24 kwietnia po doskonałych danych z USA para wybiła nowy szczyt. Jednak byki niedługo cieszyły się zyskami, gdyż na otwarciu NYSE rynki obiegła plotka o nadzwyczajnej konferencji prasowej zwołanej przez Putina w sprawie Ukraińskich działań “antyterrorystycznych” na wschodzie kraju. Para zanurkowała 50 pips zanim okazało się, że żadna konferencja prasowa się nie odbędzie.

Wykres dnia USD/JPY 24.04
Kliknij by powiększyć!


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here